Kauno medicinos universiteto klinikų Akių ligų klinikoje atlikta naujo tipo glaukomos operacija

Akių ligų klinikoje praeitą savaitę dviems pacientams buvo atlikta naujo tipo glaukomos operacija- kanaloplastika, Šlemo kanalo išplėtimui naudotas specialus kateteris su šviesolaidžiu (skersmuo 0,2 mm) , o rezultatai jau operacijos metu vertinti80 kHz dažnio ultragarsiniu biomikroskopu. Operaciją atliko Akių ligų klinikos vadovas, prof. Vytautas Jašinskas kartu su dviem medikais iš JAV, Kalifornijos – dr.Ingrid Kaneir James M. Chakales . Tai pirmoji tokio tipo operacija Baltijos šalyse ir Rytų Europoje, pasaulyje tokios operacijos atliekamos daugiau nei trys metai.


„Glaukoma, kuri sukelia negrįžtamą aklumą, pasaulyje yra gydoma dviem būdais – konservatyviu ir chirurginiu. Iki šiol chirurgiškai Lietuvoje glaukomą gydydavome „tradiciniu“ būdu – atlikdami trabekulektomiją ir suformuodaminaujus intraokulinio skysčio nutekėjimo takus. Trabekulektomija nėra akiai „draugiška“ procedūra , ją atlikus yra tikėtina tiek ankstyvų (pvz. gyslainės atšoka), tiek vėlyvųjų komplikacijų (pvz. endoftalmitas, greičiau sudrumstėja lęšiukas (katarakta)) rizika . Ši naujai atlikta operacija yra visiškai kitokia – t.y. nekiaurinė procedūra, jos metune formuojaminauji,bet atstatomiesami, t.y. naturalūs skysčio nutekėjimo kanalai.Savo pobūdžiuprocedūra yra labai panaši į kraujagyslių praeinamumo atstatymoprocedūras. Kada kraujagyslė susitraukia, ją išplečia įvesdami balioną, o kad kraujagyslė vėl nesusitrauktų, įveda stentą. Panašiai padarėme ir akyje – kad išplėstume kanalą, įvedėme specialų kateterį,suleidome viskoelastinės medžiagos ir išplėtėme Šlemo kanalą. Kad kanalas nebesusitrauktų, į kanalą įvedamas siūlas ir suveržiamas.“ – apie operaciją pasakojo prof. V. Jašinskas.


Pasak gydytojos Ingrid Kane, geriausia glaukomą gydyti tada, kai ji nėra vėlyvoje stadijoje. Nors pasaulyjevyrauja nuomonė, kad iš pradžių reikia taikyti konservatyvų gydymąvaistais, tačiau nereikėtų laukti ilgai, kai tik atsiranda organiniai pakitimai akyje – iš karto reikėtų operuoti. Dideli organiniai pakitimai, sukelti glaukomos, yra neatstatomi.I. Kane sako, kad šis, naujas glaukomos chirurgijos būdas tinka ne visiems pacientams- tinka sergantiems pirmine atviro kampo glaukoma, kurių liga nėra labai išsivysčiusi, taip pat tinka pigmentineiglaukomai, pseudoeksfoliaciniam sindromui gydyti. Gydytoja. I. Kane taip pat teigia, kad atliktų studijų duomenimis, atlikus naujo tipo operaciją, stebima daug mažiau komplikacijų. Pagrindinė komplikacija, kuri net nelaikoma komplikacija yra hifema – kraujo atsiradimas priekinėje akies kameroje.Gi akispūdis sumažinamasženkliau nei po tradicinės trabekulektomijos.


Atliekant naująją operaciją naudojama unikalitechnologija – specialus labai plonas kateteris, kuriame yra šviesos šaltinis ir viskoelastineimedžiagai kanalas, kurią suleidus išplečiamas Šlemo kanalas.Operacijosefektyvumui įvertinti naudojamas ultragarsinis biomikroskopas – vienintelis ultragarsinis aparatas pasaulyje, kurį galima naudoti operacijos metu.


Pasak. Prof. V. Jašinsko, kada šios procedūros taps kasdienybe Lietuvoje- lieka neaišku. „Techniškai esame pasiruošę atlikti tokias operacijas, tačiau reikalingi brangūskateteriai ir ultragarsinė diagnostinė aparatūra “ – sakė. medikas.