Užteršto oro poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai neįmanoma išvengti

Amerikos širdies asociacijos ekspertai teigia, jog kardiologai ir pacientai per mažai rūpinasi dėl oro teršalų poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai. Uždarų ir atvirų patalpų ore yra daugybė įvairiausių medžiagų, veikiančių organizmo kraujagyslių endotelinę funkciją ir sistolinį kraujo spaudimą.


Tyrime dalyvavo 65 žmonės, daugiausiai moterys, 19-80 metų amžiaus. Visi jie penkias iš eilės vasaros, ir penkias iš eilės žiemos dienas dėvėjo teršalų stebėsenai skirtas liemenes, kurias galėjo nusiimti tik eidami į dušą ir miegoti. Taip buvo fiksuojamos ne tik atvirame ore esančios medžiagos. Bet ir patenkančios iš namų aplinkos, pravažiuojančio transporto ar rūkančių praeivių.


Nustatyta, jog mažesnių nei 2,5 mikrometrų dalelių vidutiniškai bendrai atvirų ir uždarų erdvių ore buvo 21,9 µg/m³, tačiau kartais siekė net 225,4 µg/m³, o tai yra žymiai daugiau už higienos tarnybų išmatuotą ir leistiną normą, kuri yra 15,4-41 µg/m³. Įdomiausia, kad dalelių pasiskirstymo padidėjimas 10 µg/m³ buvo susijęs su žasto kraujagyslių spindžio susiaurėjimu per dvi tyrimo dienas ir 1,6 mmHg pakilusiu sistoliniu kraujo spaudimu po vienos tyrimo dienos. Vis dėlto ekspertai siūlo nepulti į paniką, nes teršalų koncentracijos vis dar nėra itin didelės, tačiau reikia skatinti teršalų mažinimo programas, o sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis vengti kenksmingo aplinkos poveikio didžiausio jo pasireiškimo metu (pvz., per transporto kamščius ir pan.).


Heartwire, Nowember 14, 2008