Ką parodė moksleivių sveikos gyvensenos tyrimas?

Lietuvos vartotojų institutas vykdydamas Nevyriausybinių organizacijų, dalyvaujančių sveikatinimo veikloje, skatinimo programos projektą, kurį remia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, šių metų lapkričio mėn. atliko sociologinį tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti 10 – 12 klasių moksleivių maitinimosi įpročius, prioritetus, požiūrį į konkrečias sveikos gyvensenos aktualijas.

 Dauguma tyrime dalyvavusių moksleivių mano, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai. Net 88 proc. apklaustųjų teigia, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, 9 proc. mano, kad sveikai, o 3 proc. atsakė nežinantys.

 Iš atsakiusiųjų, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, pagrindinėmis nesveikos mitybos priežastimis moksleiviai įvardino laiko stoką (10 proc), mokykloje esančius maisto automatus, bufetus ar/ir šalia jos esančius kioskus (10 proc.) bei neigiamą reklamos įtaką (10 proc.).

 Tyrimas parodė, kad išsiskyrė mergaičių ir berniukųpožiūriai į galimas nesveikos mitybos priežastis. Daugiausia berniukų (11 proc.)mano, kad pagrindine nesveikos mitybos priežastimi gali būti nesveikos mitybos pasekmių nežinojimas, tuo tarpu daugiausia mergaičių (12 proc.) įvardijalaiko stoką.

 Moksleiviai, paklausti, kokius patiekalus (produktus) rinktųsi pietums, teigė, kad sriubą pirktų 54 proc. apklaustųjų, tarp antrų patiekalų yra populiariausias mėsos patiekalas, kurį rinktųsi 63 proc. , šviežių daržovių salotas pirktų – 62 proc., sultis – 83 proc. , šviežius vaisius – 69 proc.

 Tyrimas parodė, kad antrieji patiekalai iš varškės, žuvies nėra patrauklūs moksleiviams. Žuviespatiekalų nesirinktų 58 proc. moksleivių, o varškės patiekalų – 52 proc. moksleivių. Ypatingai nemėgiamu pasirodė pienas ir kefyras. Pieno nepirktų 67 proc. moksleivių, o kefyro – 60 proc.

 Tyrimo metu išaiškėjo, kad 61 proc. moksleivių neįtrauktų traškučių į savo pietų meniu,53 proc. – gaiviųjų gėrimų, mėsainių, 49 proc. – dešrainių bei sūrainių , 46 proc. – saldumynų. Pažymėtina, kad atsakiusių tarpe dėl minėtų produktų,didelę dalį sudaro neapsisprendę moksleiviai, kas rodo, kad yra vengiama išsakyti savo nuomonę .

 57 proc. moksleivių nėra patenkinti savo svoriu. Paaiškėjo, kad mergaičių yra daugiau nei berniukų , nepatenkintų savo svoriu: tokių mergaičių yra 64 proc., o tarp berniukų 48 proc. Išaiškėjo tų respondentų, kurie nepatenkinti savo svoriu skirtumai: 42 proc. mergaičių mano, kad galėtų sverti mažiau, tuo tarpu tokių berniukų yra 12 proc. Berniukų, kurie norėtų sverti daugiau, yra keturis kartus daugiau(t.y. 28 proc.) nei to norinčių mergaičių .

 Tyrimo metu internetinės apklausos būdu buvoapklausti 1304 10 – 12 klasių moksleiviai visoje Lietuvoje.

 Daugiau informacijos:


Lietuvos vartotojų institutas
Lithuanian Consumer Institute
S.Konarskio 49-902
Vilnius – 01323
Tel/Faks +3705 2310711
[email protected]
www.vartotojai.lt