Privalomojo sveikatos draudimo aktualijos – metinėje konferencijoje

2008 metų lapkričio 27-ąją, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos Karolinos konferencijų centre (Vilniuje, Sausio 13-osios g. 2) surengė pirmąją metinę konferenciją „Privalomasis sveikatos draudimas: pasiekimai ir iššūkiai“.

Joje (konferencija prasideda 9 val.) valstybės institucijų atstovai, specialistai, svečiai iš užsienio ir kiti suinteresuotieji šios srities veiksminga raida aptarė Lietuvos ir kitų šalių privalomojo sveikatos draudimo padėtį, naujus iššūkius, palygino mūsų ir užsienio šalių privalomojo sveikatos draudimo įgyvendinimo aktualijas. Tam buvo skirti laikinai einančio sveikatos apsaugos ministro pareigas Gedimino Černiausko, Valstybinės ligonių kasos prie SAM direktoriaus Algio Sasnausko, M. Riomerio universiteto docentės Danguolės Jankauskienės ir kiti pranešimai.


Taip pat pranešimus skaitė Europos sveikatos sistemų ir sveikatos politikos stebėjimo organizacijos lektorė Sara Tomson (Sarah Thomson) bei Vokietijos specialistas dr. Markusas Šneideris (Markus Schneider). Tikimasi, kad tokios konferencijos taps tradicinėmis ir bus rengiamos kiekvienais metais.


Ta proga pravartu priminti keletą privalomojo sveikatos draudimo plėtros mūsų šalyje faktų ir datų. Jau septyniolikti metai kai įkurta Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.1992 m. sausio 10 d. pirmojo po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo sveikatos apsaugos ministro Juozo Oleko įsakymu įsteigtai institucijai iš pradžių teko metodinio vadovavimo sistemai vaidmuo, o nuo 1993-iųjų Valstybinė ligonių kasa pradėjo sudarinėti sutartis su respublikinėmis sveikatos priežiūros įstaigomis dėl paslaugų gyventojams teikimo ir išlaidų kompensavimo. Sveikatos priežiūros įstaigų bei Sveikatos draudimo įstatymai buvo priimti vėliau – 1996 metais, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą Lietuvos Respublikos Seimas pirmą kartą patvirtino 1997 metais, įsigaliojus Sveikatos draudimo įstatymui. Tais metais PSDF biudžetą sudarė 1,31 mlrd. litų, per vienuolika metų jis išaugo gerokai: planuojamas 2008-ųjų PSDF biudžetas – beveik 4,4 milijardo litų.


1996-aisiais Valstybinė ligonių kasa įsteigė 10 teritorinių ligonių kasų, jos 1997 m. su visomis gydymo įstaigomis pasirašė sutartis dėl gyventojų gydymo išlaidų kompensavimo. 2003-iųjų pradžioje teritorinės ligonių kasos buvo restruktūrizuotos: iš dešimties liko penkios – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių. Šie padaliniai veikia ir dabar.


Pagrindiniai sveikatos draudimo principai yra „pinigai – paskui pacientą“ bei teisingas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų administravimas skatinant sveikatos sistemos efektyvumą, gerinant sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą. Šių uždavinių įgyvendinimas yra tiesiogiai susijęs su sveikatos sistemos reformavimu.


Valstybinės ligonių kasos prie SAM Ryšių su visuomene skyrius
www.vlk.lt