Asmenybė įtakoja demencijos riziką

Naujo tyrimo duomenimis asmenybės bruožai ir gyvenimo būdas įtakoja riziką susirgti silpnaprotyste. Nustatyta, kad aktyvūs, daug bendraujantys ir nepasiduodantys stresams žmonės rečiau vyresniame amžiuje kenčia nuo demencijos.


Gera naujiena yra ta, kad gyvenimo būdą galima koreguoti, priešingai negu paveldimus faktorius, kurių kontroliuoti neįmanoma. Tačiau nežinoma, kaip būtent charakterio savybės įtakoja demencijos atsiradimo riziką.


Anksčiau buvo nustatyta, kad nuolatinis stresas gali pažeisti įvairias smegenų sritis, kaip antai Amono ragą, ir tokiu būdu sukelti silpnaprotystę. Švedijoje atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad ramus ir draugiškas charakteris derinyje su socialiai aktyviu gyvenimo būdu gali ženkliai sumažinti demencijos riziką. Kohortiniame tyrime dalyvavo 506 vyresnio amžiaus žmonės, kurie nesirgo demencija tyrimo pradžioje. Visi tiriamieji atliko Eysenck Asmenybės Testą. Anketoje buvo pateikiami klausimai apie žmogaus laisvalaikį. Visi tiriamieji buvo stebimi 6 m. Per tą laiką demencija buvo diagnozuota 144 asmenims. Nustatyta, kad aktyviai bendraujantys bei ramūs žmonės turėjo 50 proc. mažesnę tikimybę susirgti negu nuolat patiriantys stresą uždari tiriamieji.


www.medscape.com 19 January 2009