Specialistai vienijasi psichologinei pagalbai teikti

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biure įvyko pasitarimas vaikų ir jaunimo savižudybių prevencijos tema. Pasitarime dalyvavo šia problema besirūpinantys įvairių institucijų ir profesijų atstovai: psichiatrai, policininkai, ugniagesiai, psichologai, pedagogai. Tai Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro koordinuojamos veiklos, pradėtos šių metų pradžioje, pasitarimas. Jo tikslas – stiprinti ne tik savižudybių prevenciją, bet ir apibrėžti konkrečias priemones, kaip teikti pagalbą dvasinę krizę išgyvenančiam žmogui.


Siekiant šių tikslų pasitarimo dalyviai apibrėžė pagrindinius uždavinius, kuriuos reikėtų įgyvendinti artimiausiu metu. Tai, anot Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininko Taurio Stauskio, pareigūnų mokymai, kaip teikti pagalbą krizės ištiktam žmogui. Kvalifikaciniai mokymai reikalingi pareigūnams, nes jie pirmieji kartu su medikais teikia pagalbą ūmią krizę išgyvenančiam asmeniui. Mokymuose dalyvautų apie 300-400 pareigūnų. Pasitarimo dalyviai pripažino, kad mokymai savižudybių prevencijos tema reikalingi ir medikams bei pagalbos vaikui komandų nariams mokyklose.


Pagalbą krizės ištiktiems žmonėms teikia daug kas, tačiau jų veikla nepakankamai koordinuojama. Kauno medicinos universiteto Psichiatrijos klinikos vaikų ir paauglių psichiatras Darius Leskauskas akcentavo, kad Klinikų skubios pagalbos skyriuje visą parą konsultuojami pagalbos reikalingi žmonės. Susidūrę su problema tokio ligonio artimieji neretai nežino, kur kreiptis. Centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė Vida Matulionienė priminė, kad psichiatrai visuomet nusiteikę padėti krizės ištiktam žmogui, tačiau šių specialistų paslaugų visuomenė vis dar vengia.


Pasitarimo dalyviai priėjo išvados, kad būtina parengti metodinį leidinį – instrukciją apie tai, kur nukreipti ūmios krizės apimtą žmogų, kokioje būsenos stadijoje pagalbą teikia policija, ugniagesiai, medikai, mokyklos pedagogai, psichologai. Apie tai būtina plačiai skleisti informaciją per visas žiniasklaidos priemones. „Esminis poreikis – bendradarbiaujančių institucijų tinklas su aiškiai apibrėžtomis funkcijomis ir jų sklaida“, – apibendrino Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė.


Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedros docentė dr. Nida Žemaitienė akcentavo, kad pagalbos krizės ištiktam žmogui reikia bet kuriuo paros metu, todėl būtina įkurti Krizių centrą. Kol tai bus padaryta, pravartu sukurti internetinę svetainę specialistams ir krizę išgyvenantiems žmonėms. Informaciją apie institucijas, teikiančias psichologinę pagalbą Kaune, artimiausiu metu savo tinklalapyje paskelbs Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras. Pasitarimo dalyviams buvo padalintas biuro leidinys „Kauno miesto įstaigos ir organizacijos, dirbančios bendruomenės psichikos sveikatos labui“.


Daugiau informacijos: Rasa Vaitkienė, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė, tel. (8 37) 454717, el.p. [email protected]