Vaistų sąveika: pakartotinio infarkto rizika didėja skiriant klopidogrelį ir protonų siurblio inhibitorius

Naujo tyrimo duomenimis, gydant protonų siurblio inhibitoriumi (PSI) ir klopidogreliu ūminį miokardo infarktą patyrusį pacientą yra didesnis pakartotinio infarkto pavojus. Tyrėjų nuomone, šie duomenys tik patvirtina nuogąstavimus, kad antitrombocitinės terapijos veiksmingumas gali mažėti dėl vaistų sąveikos, todėl galimi ligos atkryčiai. Pagrindinio tyrėjo Davido Juurlinko teigimu, klopidogrelis, kurio teikiama nauda priklauso nuo paciento genetinių savybių, tampa neveiksmingas, kai skiriant PSI blokuojamas jo aktyvavimas organizme. Šie vaistai dažnai skiriami kartu, nežinant apie galimas jų sąveikos pasekmes.


Tyrimo, kuris paskelbtas 2009 m. sausio 28 mėn. Kanados medicinos asociacijos žurnale (Canadian Medical Association Journal), rezultatai parodė, kad pasirinkti PSI konkuruoja su provaistu klopidogreliu ir yra skaidomi tos pačių kepenų sistemos – citochromo P450. Tuo tarpu pantoprazolis (gamintojas „Wyeth Pharmaceuticals“), kuris netrikdo klopidogrelio aktyvavimo, nebuvo susijęs su padidėjusia pakartotinio infarkto rizika. JAV maisto ir vaistų valdyba (Food and Drug Administration) paskelbė, kad bendradarbiaus su klopidogrelio gamintojais „Bristol-Myers Squibb“ ir „Sanofi-Aventis“ tiriant vaisto veiksmingumą pacientams, kurie vartoja kitus vaistus, ypač PSI, bei tiems, kurių genetinės savybės sąlygoja atsparumą klopidogreliui.

PagalJuurlink DN, Gomes T, Ko DT, et al. A population-based study of the drug interaction between proton pump inhibitors and clopidogrel. CMAJ. 2009; DOI: 10.1503/cmaj.082001.


Pilną straipsnį skaitykite žurnalo „Farmacija ir laikas“ 2009 m. Nr.2