Prevencinėms sveikatos programoms – papildomos lėšos

Net ir sunkmečiu reikia nemažinti pastangų ir lėšų ligų prevencijai – taip buvo neseniai nuspręsta sveikatos apsaugos ministro A. Čapliko ir ligonių kasų atstovų pasitarime. Tad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto papildomai skirta beveik 2 mln. litų keturių prevencinių sveikatos programų finansavimui: Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programai – 169,7 tūkst. Lt, Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio – 469,6 tūkst. Lt, Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos – 849,6 tūkst. Lt, Asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo – 487,6 tūkst. litų.


Vien per pirmuosius šių metų keturis mėnesius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, prevencines paslaugas gavo apie 42 tūkst. asmenų daugiau. Pagal Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programą gydymo įstaigos iš viso suteikė paslaugų daugiau nei už 2 mln. litų (pasitikrino 37 proc. daugiau moterų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu), pagal Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programą – už 3,35 mln. Lt (21 proc. daugiau asmenų), pagal Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programą – už 1, 6 mln. litų (26 proc. daugiau moterų).


Galima tik pasidžiaugti, kad vis labiau vertinama tų prevencinių programų nauda, suprantama, jog gerų rezultatų gydant onkologines ligas galima pasiekti, kai jos anksti diagnozuojamos ir pradedamos gydyti. Statistika teigia, kad net 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos krūties vėžiu, visiškai išgyja. Jei diagnozuojamas ankstyvųjų stadijų gimdos kaklelio vėžys ir pradedamas gydymas, keturi penktadaliai juo susirgusių moterų taip pat gali pasveikti. Gana efektyvus gydymas ir nustačius ankstyvųjų stadijų prostatos vėžį. Beje, priešinės liaukos vėžio prevencijos programa – viena sėkmingiausiai įgyvendinamų programų Lietuvoje.


Tai dar kartą patvirtina, kad vėžys – ne nuosprendis, jei ši sunki liga nustatoma laiku. Tą patį galima pasakyti apie širdies ir kraujagyslių ligas, kurios nusineša bene daugiausia gyvybių ir Lietuvoje, ir kitose šalyse. Beje, pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą per pirmuosius keturis šių metų mėnesius sveikatos priežiūros įstaigos iš viso suteikė paslaugų daugiau nei už 2,7 mln. litų (jomis pasinaudojo geru trečdaliu daugiau asmenų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu).


Tokios prevencinės programos daugelyje šalių vykdomos jau ne vieną dešimtmetį ir rezultatai patvirtina jų veiksmingumą. Pagal minėtas programas atliekami tam tikro amžiaus (kai ligos tikimybė didžiausia) moterų ir vyrų, apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu, nemokami tyrimai. Visais atvejais dėl nemokamų tyrimų pagal šias programas pacientai pirmiausiai turi kreiptis į šeimos gydytoją.


Šiemet Lietuvoje turėtų startuoti dar viena prevencinė – Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo – programa.


Valstybinė ligonių kasa
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
www.vlk.lt