Geroji patirtis įsisavinant ES paramą sveikatos apsaugai taps tvirtu pagrindu naujiems projektams

Europos Sąjungos (ES) parama leido mums sukurti tokius pirminės sveikatos priežiūros centrus, šeimos gydytojų kabinetus, ambulatorijas, kuriuose pacientą supa draugiška atmosfera, o medikams lengva ir patogu dirbti, pasitelkus modernią techniką“, – pradėdama konferenciją „Europos Sąjungos parama sveikatos apsaugai: įgyvendinti ir ateities projektai“ sakė sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.


Pasak viceministrės, kai medikas jaučiasi gerai, turi patikimą aparatūrą, tuomet juo labiau pasitiki ir pacientas. O pasitikėjimas neretai yra labai svarbus dalykas įveikiant ligą. „Tikiu, kad geroji patirtis, taps tvirtu pagrindu naujiems projektams“, – sveikindama konferencijos dalyvius – įvairių institucijų atstovus, socialinius partnerius, paramos gavėjus – sakė N. Ribokienė.

 

Viceministrė N. Ribokienė taip pat atkreipė dėmesį į 2007–2013 m. periodo ES struktūrinė paramos naujovę – pirmą kartą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva privačios gydymo įstaigos bus finansuojamos pagal atskirą priemonę „Investicijos į privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų viešųjų ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų infrastruktūrą“. Beveik 18 mln. litų bus skirta privačių antrines ambulatorines paslaugas teikiančių sveikatos įstaigų, dienos chirurgijos centrų įrangos, rekonstruojamų patalpų modernizavimui.


„Mes negalime diskriminuoti privačios medicinos, suteikiančios žmonėms nemažai kokybiškų paslaugų, stabdyti jos plėtros ir kartu sveikos konkurencijos, – sakė viceministrė. – Todėl ir ėmėmės iniciatyvos skirti šiam sektoriui ES paramą. Kaip žinote, skatinti privačios medicinos plėtrą numatyta ir mūsų parengtuose bei Vyriausybės patvirtintuose Sveikatos sistemos pertvarkos metmenyse“. 


Išsamią informaciją apie ES struktūrinių fondų paramą sveikatos sektoriui 2007–2013 m. laikotarpiu konferencijos dalyviams pateikė SAM Sveikatos politikos ir ekonomikos departamento Europos Sąjungos paramos skyriaus vedėja Kristina Auruškevičienė. CPVA ir 2004–2006 m. Europos Sąjungos paramos sveikatos sektoriui teikimą ir rezultatus pristatė VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros programos vadovė Aurima Lasickienė.

Apie realią Europos Sąjungos paramos naudą, gerinant širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką ir gydymą, konferencijoje išsamų pranešimą skaitė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos gydytojas kardiologas Vytautas Abraitis.

 

Nemaža dalis 2004–2006 metais sveikatos priežiūros įstaigoms modernizuoti ir restruktūrizuoti skirtų ES struktūrinių fondų lėšų buvo panaudota sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis programai Rytų ir Pietryčių Lietuvoje įgyvendinti. Penkis kartus daugiau lėšų nei buvo 2004–2006 m. – tai yra 927 ml. ES paramos  ir Lietuvos biudžeto lėšų  turėsime įsisavinti  iki 2015 metų.  Dalis jų – 172 mln. litų – bus investuota į kardiologinių paslaugų plėtrą Vidurio ir Vakarų Lietuvoje.

 

2007–2013 m  laikotarpiu Sveikatos apsaugos ministerija administruoja  12 priemonių pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Įgyvendinami projektai skirti ankstyvajai onkologinių susirgimų diagnostikai ir gydymui, optimizuojama psichikos sveikatos priežiūros bei skubią pagalbą traumų atvejais teikiančių sveikatos priežiūros įstaigų infrastruktūra.

 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos surengta konferencija „Europos Sąjungos parama sveikatos apsaugai: įgyvendinti ir ateities projektai“ skirta įstojimo į ES 5-mečiui paminėti. Joje aptarti ES struktūrinės paramos 2004–2006 m. laikotarpio rezultatai ir pristatyti naujo – 2007–2013 m. periodo planai.

 

Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius
Tel. (8 5) 266 1415,
[email protected] , www.sam.lt