Paskirstytos lėšos naujai vėžio prevencijos programai vykdyti

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu skirtas vienas milijonas litų Vilniaus ir Kauno teritorinėms ligonių kasoms Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programai vykdyti (Vilniaus apskričiai skiriama apie 553 tūkst. Lt, Kauno apskričiai – apie 447 tūkst Lt).


Nuo šių metų liepos pradėta vykdyti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa dvejus metus bus įgyvendinama Vilniaus ir Kauno apskrityse kaip bandomasis projektas. Vėliau numatoma šią programą vykdyti šalies mastu.


Programa skiriama 50–74 metų asmenims, kurie dėl storosios žarnos vėžio turėtų būti tikrinami kas dvejus metus. Dėl programoje numatytų paslaugų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis išsamiai paaiškins apie nesudėtingo tyrimo atlikimą, pasirašytinai įteiks tyrimui atlikti imunocheminį testą, pagal kurio rezultatus bus sprendžiama dėl tolesnių tyrimų.


Jei gaunamas neigiamas testo atsakymas, pacientas yra sveikas ir pakartotinai turės pasitikrinti po dvejų metų, jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą sudėtingesniam tyrimui – kolonoskopijai – atlikti. Prireikus kolonoskopijos metu gali būti atliekama ir biopsija. Visos pagal programą teikiamos paslaugos yra nemokamos.


Taip pat nuo šių metų liepos 1 dienos pasikeitė Priešinės liaukos ankstyvosios diagnostikos finansavimo programoje numatytas tyrimų atlikimo periodiškumas. Pagal šią programą, skirtą vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę priešinės liaukos vėžiu, pakartotiniai tyrimai bus atliekami kas dvejus metus. Anksčiau jie buvo atliekami minėto amžiaus vyrams kasmet. Tyrimų atlikimo periodiškumas buvo pakeistas atsižvelgiant į šios programos administravimo grupės rekomendacijas ir Europos randomizuotojo prostatos vėžio patikros tyrimo išvadas.

www.vlk.lt