Valstybiniame patologijos centre įdiegta elektroninio parašo sistema

Valstybinio patologijos centro informacinėje sistemoje „PathIS" įdiegtas elektroninio pasirašymo modulis leidžia patologijos tyrimų atsakymus pasirašyti saugiu elektroniniu parašu. Naudojama elektroninio parašo formavimo programinė įranga Justa GE.

Pagal LR elektroninio parašo įstatymo 8 straipsnį, saugus elektroninis parašas, sukurtas saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas rašytiniuose (popieriniuose) dokumentuose. Nebespausdinant ir nebepasirašant patologijos tyrimo atsakymo popieriuje, sutrumpėja ištyrimo trukmė, taupomi kaštai, specialistų darbo laikas ir gamtos ištekliai. VPC aptarnaujamos įstaigos gali visiškai atsisakyti popierinių dokumentų archyvavimo, o kaupti elektroniniu parašu pasirašytus atsakymų duomenis elektroninėse laikmenose ar integruoti juos į savo informacines sistemas. VPC direktoriaus Arvydo Laurinavičiaus nuomone, žengtas svarbus žingsnis taikant informacines technologijas patologijos tyrimų kokybei gerinti.

2006 metų rugsėjo mėnesį VPC įdiegus patologijos tyrimų informacinę sistemą PathIS, atsivėrė naujos galimybės patologijos tyrimams modernizuoti. 2007 m. buvo sukurtas elektroninio užsakymo ir tyrimų peržiūros modulis. Aptarnaujamos įstaigos, pildančios elektroninę tyrimo užsakymo formą, gali prisijungti prie VPC informacinės sistemos ir matyti tyrimo duomenis. Jei tyrimas nėra užbaigtas, galima sužinoti, kada jis užregistruotas VPC, kada laboratorija pagamino preparatus, koks specialistas atlieka tyrimą. Prie sistemos gydytojai gali prisijungti iš savo kompiuterio, įvesdami slaptažodį. Elektroninio tyrimų užsakymo ir stebėjimo sistema ne tik mažina darbo sąnaudas, pagreitina tyrimų registracijos ir rezultatų siuntimo procesą, bet ir leidžia išvengti duomenų įvedimo bei perdavimo klaidų. Sistemos naudą jau pajuto daugelis VPC aptarnaujamų įstaigų. Šiuo metu elektroniniu būdu užsakoma maždaug 70 proc. visų VPC atliekamų biopsinių ir daugiau nei 40 proc. citologinių tyrimų.

Dar vienas svarbus siekis modernizuojant sveikatos sistemos informacines sistemas – patologijos tyrimų diagnozių integravimas į tyrimus užsakančių įstaigų informacines sistemas. Dabar tokia galimybe naudojasi Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos ir VšĮ Centro poliklinika.

www.sam.lt