Spalio 8-11 dienomis Lietuvoje vyko 10 –asis Tarptautinės infekcijų valdymo federacijos (angl. International Federation of Infection Control – IFIC) kongresas, kuriame dalyvavo apie pusę tūkstančio dalyvių iš viso pasaulio. Toks IFIC renginys pirmą kartą vyko Baltijos jūros regione.
Kongrese dalyvavo beveik 500 delegatų iš 45 šalių, jame pranešimus skaitė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro atstovai, patirtimi infekcijų valdymo srityje dalijosi įvairių pasaulio šalių mokslininkai ir infekcijų kontrolės specialistai, tarp jų – ir specialistai iš Lietuvos. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas aktualiausioms infekcijų valdymo problemoms – augančiam bakterijų atsparumui, gripo pandemijos grėsmei, pacientų saugos aktualijoms, rankų higienos užtikrinimui, infekcijų protrūkių valdymui.
„Hospitalinės infekcijos (HI) asmens sveikatos priežiūros įstaigose išlieka viena sudėtingiausių problemų, susijusių su sveikatos paslaugų kokybe ir pacientų sauga. Ją spręsdami mokslininkai ir specialistai nuolat susiduria su vis naujais iššūkiais, susijusiais su didėjančiu bakterijų atsparumu antibakteriniams vaistams, augančiais visuomenės lūkesčiais, visuomenės senėjimu ir pan.”, – pabrėžė IFIC pirmininkas M. A. Borg. Apie hospitalinių infekcijų aktualumą kalbėjo Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas, sveikindamas į Vilnių atvykusius IFIC dalyvius. Jo teigimu, šioje srityje yra labai svarbus bendradarbiavimas, keitimasis patirtimi su kolegomis iš kitų šalių.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iš 81 mln. ES stacionaruose kasmet besigydančių pacientų, apie 5 proc. – t.y. daugiau nei 4,1 milijonų – įgyja hospitalinę infekciją, apie 37 tūkstančiai pacientų dėl jos miršta. Duomenų apie infekcijų dažnumą rinkimas – labai svarbus ne tik situacijai įvertinti, bet ir visai infekcijų prevencijai, todėl kongrese daug dėmesio skirta infekcijų epidemiologinei priežiūrai.
Infekcijų valdymo efektyvumas labai priklauso nuo pasirinkto HI epidemiologinės priežiūros modelio. „Pastaruoju metu Lietuvoje yra atliekami momentiniai hospitalinių infekcijų ir jų rizikos veiksnių paplitimo tyrimai bei vykdoma nuolatinė hospitalinių infekcijų epidemiologinė priežiūra padidintos rizikos skyriuose: reanimacijos-intensyvios terapijos ir chirurgijos“, – kongreso metu teigė Higienos instituto Visuomenės sveikatos tyrimų centro vadovė, Lietuvos hospitalinių infekcijų valdymo asociacijos pirmininkė dr. Rolanda Valintėlienė.
2009 m. atlikto paplitimo tyrimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose duomenimis, nustatytas 4,3 proc. hospitalinių infekcijų paplitimas; panašūs rezultatai gauti ir 2007, 2005 metais atliktų tyrimu metu (atitinkamai 3,5 ir 3,4). „Hospitalinių infekcijų paplitimas Lietuvoje yra panašus kaip Latvijoje, bet vienas mažiausių Europoje (Europos šalių vidurkis apie 7 proc.). Tačiau sudėtinga lyginti skirtingų šalių rodiklius, nes visose šalyse naudojamos skirtingos metodikos“, – kalbėjo dr. R. Valintėlienė.
Pasak dr. R. Valintėlienės, 2009 m. I pusmečio duomenimis, reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuje bendras hospitalinių infekcijų dažnumas buvo 16,7 proc.: vaikų – 10,6 proc., suaugusiųjų – 17,4 proc. Daugiau nei trečdalį visų diagnozuotų hospitalinių infekcijų reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuje sudarė pneumonija (67 iš 188), kurios sergamumas siekė 6,0 proc. Šie rodikliai yra labai panašūs į sergamumo rodiklius kitose ES šalyse, kurios vykdo HI epidemiologinę priežiūrą minėtuose skyriuose pagal vieningus protokolus ir naudoja vienodus HI apibrėžimus bei jų nustatymo kriterijus.
Per tą patį laikotarpį 32 chirurgijos skyriuose operacinių žaizdų infekcijos buvo užregistruotos 86 pacientams (2,9 proc.). Šios infekcijos dažniausiai išsivystė po storosios žarnos – 12,6 proc. ir koronarinių kraujagyslių šuntavimo operacijų – 7,2 proc. Šie rodikliai yra šiek tiek didesni už ES šalių vidurkius.
Daug dėmesio IFIC kongreso metu buvo skirta antibakterinių vaistų vartojimo politikai bei atsparių antibakteriniams vaistams bakterijų vystimuisi bei plitimui. Taip pat kongreso metu buvo akcentuojama rankų higienos svarba HI prevencijai.
Daugiau informacijos apie hospitalines infekcijas rasite www.hi.lt.
Daugiau informacijos:
Rūta Bagdonaitė
Higienos instituto Visuomenės sveikatos tyrimų centras
tel. (8 5) 261 6681
el. paštu: ruta.bagdonaite@hi.lt