PB ekspertai palankiai vertina SAM priemones vaistų rinkos konkurencingumui užtikrinti

Pasaulio banko (PB)  ekspertai  palankiai  vertina Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos parengtas priemones, tarp jų ir antkainių ribojimą, vaistų rinkos konkurencingumui užtikrinti. Ekspertų nuomone, dabar Lietuvoje esanti vaistinių preparatų kainodaros sistema neskatina kainų konkurencijos, nes konkuruojama tik platinimo grandinėje ir mažmeninėje prekyboje. Gamintojai užuot pasiūlę geriausią kainą pirkėjui, turi daryti dideles nuolaidas ar duoti „bonusus“ platintojams, kad vaistai  judėtų per tiekimo grandinę.Pasaulio Banko sudaryta ekspertų grupė pradėjo analizuoti Lietuvos vaistinių preparatų kainodaros ir kompensavimo sistemą bei  pateikė pirmąsias pastabas. Ekspertai, atkreipę dėmesį į  nukrypimus nuo kainų konkurencijos principo, pastebėjo, kad platinimo grandinė Lietuvoje   gauna pastebimai didesnius pelnus, nei kitose valstybėse. PB ekspertai pripažino, kad Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomos priemonės dėl  panašaus veikimo vaistų grupavimo, paciento priemokų, nekompensuojamųjų vaistų prekybos antkainių reguliavimo yra būtinos,  siekiant užtikrinti vaistų rinkos konkurencingumą.

Ekspertų patarimu, taupant Privalomojo sveikatos draudimo lėšas ir mažinant kainas būtina uždrausti priemokų kompensavimą, efektyviau reguliuoti VLK sudaromų sutarčių su vaistų gamintojais dėl kompensuojamųjų vaistų išrašymo apimčių vykdymą (t.y. siekti sudaryti tokias sutartis su kuo daugiau gamintojų, labiau kontroliuoti, kaip laikomasi  jau sudarytų sutarčių sąlygų ir pan.). Suabejota, ar ši sistema Lietuvoje veikia efektyviai.


Seime svarstant Farmacijos įstatymo pataisas dėl antkainių ribojimo nekompensuojamiems receptiniams vaistams, buvo pateikta siūlymų reguliuoti gamintojų pelningumą. PB ekspertų teigimu,  reguliuoti gamintojo atstovybių pelningumus jokių galimybių nėra, kaip ir būdų priversti gamintojus mažinti CIP (CIP – gamintojo kaina ir transportavimo bei draudimo išlaidos).

 

Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius
Tel.: 2 66 14 99   
el. paštas:
[email protected]