Keičiasi kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų nustatymo tvarka

LR Vyriausybė priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą nutarimą, kuris iš esmės keičia kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų nustatymo tvarką. Priimtasis nutarimas padės ženkliai taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, skatins konkurenciją,  pigesnių vaistų atėjimą į rinką – lygiagretų vaistų importą, sumažins gyventojų priemokas už  kompensuojamuosius vaistus.


Nutarimas privers tiek etinių, tiek generinių vaistų gamintojus mažinti kainas. Tai daryti gamintojus įpareigos vaistų grupavimo pakeitimai, t.y. skirtingų cheminių pavadinimų, bet savo poveikiu itin panašių, vaistinių preaparatų apjungimas į grupes. Tai visiškai nauja nuostata, kuri iki šiol nebuvo taikoma Lietuvos vaistų rinkoje, nors Europos šalyse ši priemonė dažnai taikoma. Svarbu, kad ir Pasaulio banko ekspertai primygtinai rekomendavo šią priemonę įteisinti.


Nutarime įteisinta ir priemonė, kurią  taip pat rekomenduoja Pasaulio banko ekspertai, suteikti galimybę žmogui gydytis pigesniais generiniais vaistais ir taip ženkliai mažinti ir valstybės, ir žmonių išlaidas. Šiuo metu žmonės priversti dažniau rinktis brangesnius etinius vaistus.  Iki šiol tik pirmojo į rinką pristatyto generinio vaisto toje pačioje cheminio pavadinimo vaistų grupėje kainą privalėjo būti mažinama trisdešimčia procentų. Vėliau į rinką atėjusių generinių vaistai kainos nebuvo mažinamos. Naujoji nutarimo nuostata teigia, kad pirmasis generinis vaistas vienoje cheminio pavadinimo vaistų grupėje kainą privalo mažinti trisdešimčia procentų, antrasis ir trečiasis – dar po dešimt procentų.


Nuo šiol bus taikoma dar viena vaistų kainų mažinimo priemonė. Vienoje cheminio pavadinimo vaistų, kuriuos gamina daugiau kaip keturi gamintojai, grupėje nei vienas vaistas negalės būti trisdešimčia procentų brangesnis, nei pigiausias toje grupėje esantis vaistas. Šiai priemonei nustatomas vienerių metų pereinamasis laikotaris, kurio metu bus taikoma šešiasdešimties procentų riba.  Tai padės mažinti nelogiškai dideles pacientų priemokas už kai kuriuos vaistus.  Toks kainų peržiūrėjimas bus taikomas kiekvienais metais, rengiant kompensuojamųjų vaistų kainyną.


Dar viena svarbi priemonė, numatyta nutarime – pigesnių vaistų lygiagretaus importo skatinimas. Ši Europos Sąjungoje gana paplitusi verslo rūšis Lietuvoje buvo įteisinta, tačiau veikė vangiai. Lygiagretus importas yra pigesnių vaistinių preaparatų įvežimas iš kitos ES šalies. Nutarime numatyta sumažinti barjerus lygiagretaus importo būdu atvežamiems vaistams patekti į kompensuojamųjų vaistų kainyną.  Tai svarbi priemonė konkurencijos skatinimui ir saugiklis, kad gamintojai ar jų atstovai Lietuvoje nepardavinėtų vaistų didesnėmis kainomis, nei kitose ES šalyse.


Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius
el.paštas:
[email protected]