Tarptautiniai onkologų radioterapeutų tobulinimosi kursai Kaune

KMU Onkologijos klinikos iniciatyva Kaune buvo organizuota tarptautinė mokslinė praktinė konferencija – onkologų radioterapeutų tobulinimosi kursai „Dažniausių onkologinių ligų spindulinis gydymas“.


Konferencija buvo skirta dviem ypatingai aktualioms temoms – galvos ir kaklo navikų ir priešinės liaukos vėžio spinduliniam gydymui. Kalbėti šiomis temomis atvyko du profesoriai – Jorgen Jorgensen iš Danijos, galvos ir kaklo navikų spindulinio ir chemospindulinio gydymo ekspertas, bei profesorius Georgij Kovač iš Kylio universitetinės Schlezwig-Holstein ligoninės.


Su Schlezwig-Holstein ligonine KMUK glaudžiai bendradarbiauja, šioje ligoninėje nuolat tobulinasi radioterapeutai ir fizikai. Konferencija organizuota kaip Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) projekto „Radioterapinės onkologijos vystymas Lietuvoje tobulinant ir mokant radioterapijoje dirbančius žmones“ (Improvement of radiation oncology in Lithuania, through the training and education of radiotherapy staff) dalis.


Projekto tikslas – mokytis ir tobulinti Lietuvoje dirbančius onkologus radioterapeutus, nes dėl nuolatinės aparatūros kaitos dirbančių su ja medikų tobulėjimas yra būtinas – tai nuolat pabrėžia Lietuvos ligonines lankantys TATENA ekspertai.


Onkologų radioterapeutų kursuose buvo nagrinėjamos dvi labai aktualios Lietuvos auditorijai temos: galvos ir kaklo navikai. Buvo aptarti visi šios temos aspektai – įtarimas, diagnozės nustatymas, rizikos veiksniai, išplitimas, buvo apžvelgti visi gydymo metodai, kiekvieno iš jų privalumai ir trūkumai, kiekvieno metodo vieta visame gydymo komplekse ir pabrėžiama daugiadalykės komandos svarba. Kiekvienas daugiadalykės komandos narys, gydydamas galvos ir kaklo navikais sergantį pacientą, pateikia savo požiūrį ir kompetenciją – ir onkologas radioterapeutas, ir veido ir žandikaulių chirurgas, ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas, ir chemoterapeutas. Pasak prof. E. Juozaitytės, pagrindinis dėmesys buvo skirtas spindulinio gydymo ypatumams analizuoti, aptarti įvairūs spindulinio gydymo metodai, gydymo planavimas, kalbėta apie moduliuoto intensyvumo radioterapiją, taip pat apie radioterapijos šalutinius reiškinius, pasitaikančius, gydant galvos ir kaklo navikus, ir galimybes jų išvengti arba juos gydyti. Galvos ir kaklo navikų tema buvo pasirinkta neatsitiktinai – tai yra labai sudėtinga vieta planuojant spindulinį gydymą, nes šalia šių navikų yra daug svarbių organų, kurių apšvitinimas gali sukelti rimtas komplikacijas.


Kita radioterapeutų kursuose plačiai aptarta problema – priešinės liaukos vėžys. „Ši problema taip pat buvo apžvelgta globaliai – pradedant nuo ligos skirstymo į rizikos grupes: gera, vidutinė bloga prognozė, apžvelgti visi gydymo metodai, komplikacijos. Prelegentai apžvelgė chirurginio ir hormoninio gydymo aspektus, bet daugiausia buvo kalbama apie spindulinį gydymą. Buvo kalbama apie nuotolinį spindulinį gydymą ir brachiterapiją. Jau minėtas prof. Kovačas yra garsus priešinės liaukos vėžio brachiterapijos ekspertas, jis pateikė ne tik teorinę medžiagą bet ir drauge su klausytojais analizavo KMU Onkologijos klinikos pateiktus klinikinius atvejus bei susikaupusią patirtį. Detaliai analizavome ir didelės dozės galios, ir mažos dozės galios brachiterapiją, panaudojant jodo sėklas. Profesorius perteikė savo globalias žinias ir patirtį. Klinikinius atvejus pristatė ir gydytojas Viktoras Rudžianskas, pademonstravęs mūsų pirmus sėkmingus ir gražius brachiterapijos taikymo, sergant galvos ir kaklo navikais, pavyzdžius. V. Rudžiansko pristatymas sulaukė gerų ir gražių atsiliepimų“, – pasakojo prof. E. Juozaitytė.


Kursuose savo sukauptą patirtį, gydant priešinės liaukos vėžį mažos dozės galios ir didelės dozės galios brachiterapija, pristatė ir KMUK dirbantys radioterapeutai. Mažos dozės galios brachiterapija – radioaktyviojo jodo sėklos, skirtos geros prognozės grupės pacientams, sergantiems pradine priešinės liaukos vėžio stadija. Sėklos implantuojamos į žmogaus organizmą ir žmogus su jomis gyvena. Didelės dozės galios brachiterapija KMUK pradėta taikyti neseniai, tačiau stažavęsi Schlezwig-Holstein ligoninėje radioterapeutai sėkmingai ją taiko pacientams, sergantiems įsisenėjusios stadijos priešinės liaukos vėžiu. Didelės dozės galios brachiterapija, kai jokie šaltiniai paciento organizme nepaliekami, yra taikoma jau kitai pacientų grupei, kurių liga yra įsisenėjusi, ir yra skirta papildyti nuotolinį spindulinį gydymą. Pasak prof. E. Juozaitytės, vidinis švitinimas leidžia apsaugoti gretutinius organus ir apšvitinti tik priešinę liauką. Metodų yra daug, tačiau kuriuos pasirinkti, reikia žinių. Ypatingai džiugu, kad KMUK onkologai radioterapeutai yra sukaupę pakankamai patirties ne tik rengiant jaunąją specialistų kartą, bet novatoriškai, diegia moderniausius spindulinio gydymo metodus, plėtodami mokslą ir tobulindami kolegų patirtį.

Savaitraščio „Ave Vita“ informacija