LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS 2010/4. PULMONOLOGIJA: Dabigatrano eteksilato veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais

Plaučių arterijos embolija (PATE) – vienkartinė arba kartotinė plaučių arterijos ar jos šakų staigi okliuzija trombu, sutrikdanti dalies plaučių parenchimos kraujotaką. PATE – grėsminga įvairių ligų ir klinikinių būklių komplikacija, neretai pasibaigianti paciento mirtimi. Šimtui tūkstančių stiprios ekonomikos šalių gyventojų tenka 40–90 gaivinimo atvejų per metus. 50–70 proc. atvejų sustojusios kraujotakos priežastis yra ūminis miokardo infarktas arba žaibiška PATE. Taigi išvengti PATE – vienas svarbiausių medicinos uždavinių.


Tromboembolijos patogenezė


Dėl tam tikrų priežasčių išsivysčius venų pažeidimui (gali būti dėl infekcijos, uždegimo, padėjusio kraujo krešėjimo), veninės apytakos sistemoje susidaro kraujo sąstovis, t. y. prielaida trombams veninėje kraujo sistemoje formuotis. Viršutinės tuščiosios venos baseine kraujo sąstovis nustatomas apie 10 proc. atvejų, o apatinėje venų sistemoje (giliosiose kojų ir dubens venose) – 90 proc. ir daugiau. Retai, bet jis pasitaiko ir širdies ertmėse, taigi tokią tikimybę reikia įvertinti, kai yra dilatacinė kardiomiopatija, atvira ovalioji anga arba dėl prieširdžių virpėjimo ar kitų priežasčių išsivysčius širdies dekompensacijai. Mikrotrombų susidarymą širdies ertmėse gana dažnai paskatina prieširdžių virpėjimas, o to pasekmė – plaučių arterijos tromboembolija, smegenų arterijų embolija ir insultas.


Trombų profilaktikos nauda


Nustatyta, kad dauguma hospitalizuotų ligonių turi vieną ar daugiau venų tromboembolijos (VTE) rizikos veiksnių, kurių poveikis gali susidėti. Įrodyta, kad, šiems ligoniams netaikant tinkamos trombozės profilaktikos, vidutinis VTE dažnumas vidaus ir bendrosios chirurgijos skyriuose siekia 10–40 proc., o po didžiųjų ortopedinių operacijų – net 40–60 proc. Nuo 1/4 iki 1/3 trombų formuojasi giliųjų venų proksimaliosiose dalyse, ir būtent jie pasireiškia tipiškais simptomais bei dažniausiai sukelia PATE. Nuo šios komplikacijos miršta per 10 proc. ligonių.


Naujausiuose gydymo algoritmuose nurodoma, kad pacientams, kuriems atliekamas klubo sąnario endoprotezavimas, turi būti taikoma aktyvi trombų profilaktika (profilaktinis venų tromboembolijos gydymas) mažos molekulinės masės heparinais (MMMH), kaip antai enoksaparinu, ar vitamino K antagonistais, kaip antai varfarinu, 28–35 dienas po operacijos. Profilaktiškai gydomi pacientai ligoninėje praleidžia vidutiniškai mažiau nei 5 dienas.


Abiejų minėtų grupių vaistai yra veiksmingi, tačiau sukelia šalutinių reiškinių, ribojančių profilaktinio gydymo taikymą, ypač ambulatoriškai, pacientą išrašius iš ligoninės.


Kitaip negu enoksaparinas, kuris vartojamas tik poodinės injekcijos forma, dabigatrano eteksilatas gaminamas kapsulėmis – šis vaistas vartojamas vieną kartą per parą fiksuotomis geriamosiomis dozėmis. Gydant dabigatrano eteksilatu, nereikia nuolat tirti koaguliacijos, keisti dozių.


Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 4, 2010