Reikšminiai žodžiai: infekcinė mononukleozė, Epstein-Barr virusas, diferencinė diagnozė.
Santrauka. Infekcinės mononukleozės klinikinio sindromo dažniausia priežastis yra Epstein-Barr virusas, bet jį gali sukelti ir kiti mikroorganizmai. Otorinolaringologui neretai tenka atskirti infekcinę mononukleozę nuo kitų ligų, kurių sukeliami patologiniai pokyčiai pasireiškia ryklėje ir jos limfoidiniame audinyje. Šiame straipsnyje apžvelgiami pagrindiniai infekcinės mononukleozės diferencines diagnostikos aspektai.
Infekcinė mononukleozė (IM) – klinikinis sindromas, kurio priežastis yra Epstein-Barr virusas (EBV) (iki 90 proc.) ir kiti mikroorganizmai (adenovirusai, citomegalovirusas žmogaus 6 tipo herpes virusas, žmogaus imunodeficito virusas, toksoplazmos ir kt.) [1], tačiau dažniausiai – tai ūminė virusinė liga, kurią sukelia EBV. Pagal žmogaus herpes virusų (HHV) klasifikaciją EBV priskirtas γ herpes virusų grupei ir yra žmogaus Herpes viruso 4 infekcija. Tai limfotropinis žmogaus virusas, pasižymitis tuo, kad gali ilgai persistuoti B limfocituose, o dauginasi (replikuojasi) ryklės epitelio ląstelių branduoliuose, vėliau išplinta į gretimus limfinius audinius. Viremijos metu jis patenka į blužnį, kepenis, B limfocitus. IM būdingas karščiavimas, faringotonzilitas, limfadenopatija, hepatolienalinis sindromas.
Otorinolaringologo praktikoje neretai tenka atskirti infekcinę mononukleozę nuo kitų ligų, kurių sukelti patologiniai pokyčiai pasireiškia ryklėje ir jos limfoidiniame audinyje. Labai svarbu įtarti IM ligos pradžioje, kad gydymas nebūti pavėluotas.
Infekcinę mononukleozę tenka atskirti nuo ligų