Pagal Amerikos dermatologijos akademijos / Amerikos dermatologijos asociacijos akademijos Administracinių reglamentų įrodymais pagrįstas klinikines praktikos rekomendacijas
Čia apibendrinami geriausi iki straipsnio parengimo paskelbti duomenys, bet jie turėtų būti interpretuojami atsargiai; atsižvelgiant į tolesnių tyrimų rezultatus, šiame pranešime pateiktos išvados ir rekomendacijos gali būti keičiamos.
Pastaba. Šių rekomendacijų laikymasis negarantuoja, kad gydymas visada bus sėkmingas. Apsisprendimą, kokį specifinį gydymą pasirinkti, priima gydytojas su pacientu, įvertinę visas individualias aplinkybes.
Metodika
Sudaryta pripažintų ekspertų darbo grupė, kad nustatytų rekomendacijų paskirtį, apibrėžtų rekomendacijų apimtį ir apsvarsčiusi devynis klinikinius klausimus suformuluotų pagrindines diagnostikos ir gydymo problemas. Remtasi įrodymais pagrįstu modeliu ir tam tikri įrodymai buvo gauti, naudojantis MEDLINE ir EMBASE duomenų, apimančių 1970–2006 metus, bazių paieškos sistemomis. Apžvelgtos tik anglų kalba parengtos publikacijos. Pateikti įrodymai buvo įvertinti pagal unifikuotą sistemą (angl. Strength of Recommendation Taxonomy, SORT), naudojamą Amerikos šeimos medicinos ir pirminės sveikatos priežiūros žurnalų redaktorių (t. y. American Family Physician, Family Medicine, Journal of Family Practice, BMJ-USA). Ši strategija rėmėsi 2005 metų klinikinių rekomendacijų specialiųjų tyrimo grupės (angl. Clinical Guidelines Task Force) sprendimu, atlikus kai kuriuos smulkius pakeitimus atsižvelgiant į mokslinių tyrimų įrodymų stiprumą.
Apibrėžimai
Paprastoji aknė, acne vulgaris, yra lėtinė uždegimo dermatozė, kuriai būdingi atviri ir/ar uždari komedonai (baltieji ir juodieji inkštirai) ir uždegimo išbėrimų elementai, kaip antai papulės, pustulės ar mazgeliai.
Svarstomi klausimai
Aptariami šie klinikiniai klausimai, skirti aknės gydymui: skirstymas ir klasifikacija, mikrobiologinių ir endokrinologinių tyrimų reikšmė bei įvairaus gydymo efektyvumas ir saugumas (vietiniai, sisteminiai antibakteriniai, hormoniniai preparatai, izotretinoinas, įvairūs gydymo metodai), papildomas/alternatyvus gydymas ir mitybos apribojimas.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 5, 2010