PSO šalys nebepriims medikų iš besivystančių šalių

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) šalių sveikatos apsaugos ministrai pasirašė išskirtinę pasaulinę sutartį, pagal kurią jie vengs samdyti gydytojus ir slaugytojus iš neturtingų šalių, kuriose ir taip yra jaučiamas medicinos darbuotojų trūkumas.

Ši sutartis yra skirta kovai su masiniu medikų srautu iš 57 vargingiausių pasaulio šalių. JAV, pagrindinis emigrantų medikų darbdavys, pritarė savanoriškam kodeksui, pagal kurį turtingos šalys pasižada laikytis etinių principų bei remti medicinos mokymus neturtingose šalyse.


Žemiau Sacharos esančioje Afrikoje yra aukščiausi vaikų ir motinų mirštamumo rodikliai, tuo tarpu ten sukoncentruota vos 3 proc. pasaulio medikų. Iš 57 PSO sutarties apimtų valstybių 36 yra Afrikoje, daugelis likusiųjų – Pietryčių Azijoje. Dabar pasaulyje yra apie 60 mln. sveikatos apsaugos darbuotojų: gydytojų, slaugytojų, akušerių, farmacininkų ir vaistinės technikų. Tačiau labai reikia dar bent 4,2 mln. Kasmet dešimtys tūkstančių medikų įsidarbina užsienyje. Industrinės valstybės, kurių populiacija nuolat sensta ir didėja medicinos pagalbos poreikis, įdarbina gydytojus, slaugytojus ir akušeres iš besivystančių šalių, kurios dėl to netenka vertingų resursų po investicijos į jų išsilavinimą.


www.reuters.com