Skaitmeninės patologijos renginiai Vilniuje: ar kompiuteris diagnozuos ligą?

Vilnius šią vasarą tapo traukos vieta specialistams, besidomintiems telemedicina, skaitmenine mikroskopija, vaizdo analize ir biožymenų tyrimais audiniuose. Čia vyko net keli jiems svarbūs renginiai: tarptautinė mokykla „Nottingham Image Analysis Training School (NITS)“ ir 10-asis Europos telepatologijos bei 4-asis Tarptautinis virtualios mikroskopijos kongresas.



10-ąjį Europos telepatologijos kongresą ir 4-tąjį Tarptautinį Virtualios mikroskopijos kongresą, vykusį liepos 1-3 dienomis Vilniuje, organizavo VšĮ Valstybinis patologijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Tarptautinė telepatologijos akademija ir ES COST „Europos telepatologijos tinklas“ kartu su Lietuvos patologų draugija, Vilniaus universitetu bei kitais partneriais. Kongreso metu buvo nagrinėjamos įvairios temos – nuo mikroskopinio vaizdo nuskaitymo ir analizės iki informacijos valdymo ir standartizavimo. Programoje: mokslinės paskaitos, tezių pristatymo sesijos, susitikimai ir diskusijos su moderniųjų technologijų gamintojais, ekspertais ir mokslininkais iš įvairių šalių.


„Nottingham Image Analysis Training School (NITS)“ – tai tarptautinė mokykla, šiemet organizuota Lietuvoje. Mokyklos tikslas – padėti dalyviams suprasti kompiuterizuotos mikroskopinių vaizdų analizės galimybes ir ribas. Į šiuos kursus atvyko pasaulinio lygio dėstytojai iš Jungtinės Karalystės, Italijos, Prancūzijos, Airijos, Serbijos, Vokietijos, Lietuvos ir kitų šalių.


„Nuo analoginės prie skaitmeninės – siekiant užtikrinti preciziškumą patologijoje („From Analogue to Digital – Enabling Precision in Pathology“) – skelbia šiemetinių kongresų šūkis. Daugelyje sričių, pavyzdžiui, telekomunikacijose, radiologijoje, šis perėjimas jau tapo realybe. Naujovės beldžiasi ir į patologų duris. Tiksliau, jau įžengė pro jas.


„Telepatologija – šis pavadinimas iš tiesų jau nebeatspindi visų skaitmeninių technologijų naujovių patologijoje, kaip ir visoje medicinoje, esmės“, – pasakojimą apie šiuos renginius pradėjo vienas iš organizatorių, Valstybinio patologijos centro direktorius prof. Arvydas Laurinavičius. Telepatologija gerai tiko apibūdinti nuotolinei patologijos diagnostikai ir konsultacijoms, kol skaitmeninės technologijos naudotos daugiausia mikroskopiniams vaizdams perduoti bei archyvuoti. Tačiau dabar vis svarbesnė darosi būtent vaizdų analizė – skaitmeninis signalas suteikia daug naujų analizės galimybių pamatyti tai, ko negali žmogaus akis, suskaičiuoti tai, ko nepajėgia žmogaus smegenys. Į pagalbą gydytojams patologams ir mokslininkams labai rimtai ateina kompiuteris – įdiegus atitinkamus algoritmus, jis pagreitina biožymenų nustatymą, o svarbiausia – leidžia atlikti kiekybinius jų matavimus ir naudoti šiuos duomenis tiek kokybės užtikrinimo, tiek mokslo tikslais.


Savaime suprantama, žmogaus darbo kompiuteris nepakeis. Nors yra mėginimų tai daryti – jau sukurtos eksperimentinės programos, kai kompiuteris tik iš vaizdo analizės leidžia nustatyti patologijos diagnozę. Aišku, ligos diagnozavimas kažin ar kada nors būtų patikėtas tegul ir labai galingam kompiuteriui, bet kaip pagalbininkas patologui jis darosi vis vertingesnis. Mokslo tyrimams atsiveria labai plačios galimybės. Skaitmeninės patologijos plėtra planuojama ir „Santaros“ slėnyje.


Pagrindas tam jau padėtas – VšĮ Valstybinis patologijos centras kartu su Kauno technologijos universitetu dalyvauja Europos Sąjungos COST projekte „Telepatologijos tinklas Europoje”, taip pat kituose projektuose – „Medicinos optinių technologijų ir nanofotonikos mokslo bei nuotolinių studijų centras“ bei „Valstybinio patologijos centro kompetencijos stiprinimas vėžinių susirgimų ankstyvosios diagnostikos srityje“. Šių projektų dėka VPC darbuotojai ne tik pagilina savo žinias, bet įsigyta ir virtualios mikroskopijos sistema, audiovizualinė įranga, kuri leis kokybiškai konsultuoti ir gauti konsultacijas visoje Lietuvoje ir pasaulyje, dalintis sukaupta patirtimi ir toliau sėkmingai ją kaupti.

Daugiau informacijos gali suteikti:
Prof. Arvydas Laurinavičius, VšĮ Valstybinio patologijos centro direktorius, tel (8~5) 272 0664, el. paštas:
arvydas.laurinavicius@vpc.lt


Pranešimą parengė:
Vaida Samuolytė, „PR Service/Edelman Affiliate“ projektų vadovė, tel. (8~5) 264 9503, (8 682) 43 660, el. paštas:
vaida@prservice.lt