Saugios anesteziologos link

Kongrese Universiteto pedagogai ir Klinikos gydytojai pristatė mokslo pranešimus apie galvos smegenų kraujotakos pokyčius ir tyrimą galvos auglių bei aneurizmų operacijų metu (Gediminas Banevičius, doc. Diana Bilskienė), hemodinaminių rodiklių prognozinę vertę (dr. Andrius Macas, dr. Giedrė Bakšytė, doc. Algimantas Kriščiukaitis, prof. Viktoras Šaferis, Linas Pieteris, A. Žarskytė, V. Ragaišis, David Gelman), moterų pasitenkinimą gimdymo skausmo malšinimu (doc. Aurika Karbonskienė, doc. Kęstutis Rimaitis, Giedrė Zinkevičiūtė ir A. Žarskus), bei epidurinės analgezijos kokybę po pilvo organų operacijų (doc. Jūratė Gudaitytė, Aistė Juknytė, Olga Germanienė, Gintarė Ubartienė).

Kaip ir kiekvienais metais, Europos anesteziologų draugija surengė Euroanestezijos kongresą. Birželio 12–15 dienomis kongreso namais tapo Suomijos sostinė – Helsinkis. Helsinkis visus dalyvius pasitiko atšiauria vasara – oro temperatūra tesiekė vos 12 laipsnių, tačiau tai nė kiek nesumažino entuziazmo dalyvauti kongrese – susirinko beveik 5 tūkstančiai dalyvių iš visų pasaulio šalių.


Lietuvai kongrese atstovavo gausi Lietovos gydytojų anesteziologų reanimatologų delegacija (perkopusi per 35 delegatų skaičių), kurios pagrindą sudarė Kauno medicinos universiteto Klinikų gydytojai ir gydytojai rezidentai.


Lietuvos delegacijai pirmą kartą teko pristatyti Lietuvą ir Lietuvos gydytojų anesteziologų reanimatologų draugiją Europos anesteziologų bendruomenei specialiai įrengtame Lietuvos kaimelyje. Šio kaimelio veiklą koordinuoti buvo pavesta mūsų Klinikai.


Kongreso mokslinė programa užtruko keturias dienas, darbas vyko 19 Europos anesteziologų draugijos komitetų, farmacijos ir medicininės įrangos kompanijų remiamose sesijose. Daug dėmesio skirta naujoms neinvazinėms paciento būklės stebėsenos, kvėpavimo takų atvėrimo priemonėms, naujoms regioninės anestezijos metodikoms, infuzinei terapijai, kritinių būklių gydymo standartizavimui, simuliacijai, kaip suaugusiųjų mokymo metodikai, aptarti.


Kongresas išskirtinis, nes buvo pristatyta ir pasirašyta Helsinkio deklaracija, apibrėžianti siekį diegti saugios anestezijos reikalavimus į klinikinę praktiką. Kiekvienais metais pasaulyje maždaug 230 milijonų pacientų atliekamos anestezijos didelės apimties operacijoms. 7 mln. – atsiranda sunkios komplikacijos, susijusios su šiomis chirurginėmis procedūromis, nuo kurių 1 mln. miršta (Europoje – 200 000). Visi, kurie įtraukiami į perioperacinį ligonio gydymą kartu ir anesteziologai, turi siekti labai sumažinti šių komplikacijų dažnį. Deklaraciją pasirašė ir Lietuvos anesteziologų draugijos prezidentas profesorius Juozas Ivaškevičius ir mokslinė sekretorė profesorė Jūratė Šipylaitė.


Deklaracijoje apibrėžti pagrindiniai strateginiai tikslai, didinantys anestezijos saugumą (pacientų informavimas, perioperacinės priežiūros kokybės gerinimas, aprūpinimas reikiama įranga ir jos priežiūra, kokybės kontrolė).


Orai nelepino, tačiau laisvomis akimirkomis buvo įdomu pasižvalgyti po šį Šiaurės Europos miestą, pasižymintį griežta architektūra, tvarkinga ir saugia aplinka, spalvingu turgumi, kur galima ne tik apsipirkti, bet ir paragauti mums egzotiškų gėrybių – ypatingai paruoštų žuvų, šiaurinio elnio ar net meškos mėsos. Kaip tik kongreso metu, birželio 12-ąją, minimas miesto gimtadienis ir Helsinkio diena, o jos metu vyko įvairūs renginiai, koncertai miesto aikštėse, visiems norintiems buvo atviri muziejai.


Dr. Jūratė Gudaitytė, dr. Andrius Macas
Anesteziologijos klinika


Savaitraščio "Ave Vita" informacija