KMU Urologijos klinikos ir Lietuvos uroginekologijos draugija unikaliame Palangos kampelyje – viešbutyje „Auska“ – surengė 2-ąjį Lietuvos uroginekologijos draugijos (LUGD) suvažiavimą „Uroginekologinė patologija ir seksualinė disfunkcija“ bei 2-ąjį Baltijos šalių uroginekologijos simpoziumą.
Suvažiavime, kuris vyko anglų kalba, pranešimus pateikė 11 kviestinių lektorių iš Prancūzijos, Čekijos, Maskvos, Estijos, Latvijos. Sulaukta 154 dalyvių. Iš vakaro įvyko ekspertų posėdis, kuriame buvo aptartos naujausios diagnostikos ir gydymo gairės, gydant moterų šlapimo nelaikymą ir dubens organų nusileidimą.
Įžanginį sveikinimo žodį tarė KMU Urologijos klinikos vadovas doc. Mindaugas Jievaltas, EUGA (Europos uroginekologijos draugijos) prezidentas prof. Michaelis Halaska ir LUGD prezidentė doc. Rosita Aniulienė.
Pirmoji suvažiavimo „Uroginekologinė patologija ir seksualinė disfunkcija“ dalis buvo skirta moterų šlapimo nelaikymui ir dubens organų nusileidimui gydyti (DON). Pirmininkavo EUGA prezidentas prof. Michaelis Halaska ir LUGD prezidentė Rosita Aniulienė. Prof. A. Popovas (Maskvos apskrities ligoninė) skaitė pirmąjį pranešimą apie chirurgines operacijas, gydant moterų šlapimo nelaikymą, demonstravo savo operacijas, operacijų rezultatus ir komplikacijas. Prof. M. Halaska, EUGA prezidentas, Prahos Charlio universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas, vieno iš penkių Europos uroginekologijos centrų vadovas, buvęs ICS – international continent society – prezidentas, parodė ir pakomentavo tris moterų dubens organų nusileidimo operacijas: Amreich-Richter, Prosima, sakrospinalinę makšties fiksaciją laparotominiu būdu. Profesorius skaitė apie įrodymais pagrįstus gydymo metodus, esant DON, bei tinklelių naudojimo galimybes – kada ir kodėl.
Prof. Danielis Raudrantas (Prancūzijos profesorių ekspertų klubo prezidentas ir Pietų Liono universitetinės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas, ilgametis doc. R. Aniulienės draugas ir mokytojas) skaitė pranešimą ir demonstravo savo atliktas Mayer-Rokitansky sindromo operacijas mergaitėms, gimusioms be makšties. Profesorius demonstravo makšties suformavimo iš gaubtinės žarnos operaciją, kurią visi dalyviai stebėjo susižavėję. Taip pat buvo pademonstruotos įvairios laparoskopinės operacijos, gydant DON. Prof. D. Raudrantas parodė makšties plastikų metodikas alogeniniais audiniais. Profesorius pateikė kontraversiškus tinklelių naudojimo tyrimų duomenis ir pabrėžė apie dešimt procentų jų sukeliamų komplikacijų.
Dr. T. Hermlinas iš Tartu skaitė pranešimą apie visos Estijos ligoninių įvairių operacijų rezultatus, gydant moterų šlapimo nelaikymą ir dubens organų nusileidimą.
Antrojoje renginio dalyje pirmininkavo dr. Darijus Skaudickas, LUGD viceprezidentas, ir dr. Vilma Vasjanova, Lietuvos ambulatorinės draugijos viceprezidentė. Pirmoji pranešimą skaitė LUGD prezidentė docentė R. Aniulienė. Jos domėjimosi sritis – moterų šlapimo nelaikymo, dubens organų slinkimo gydymas. Docentė yra paskelbusi per 100 mokslo publikacijų šia tematika, yra keleto vadovėlių bendraautorė, pirmoji Lietuvoje įdiegė keturias naujas chirurginio gydymo metodikas. Pranešėja kalbėjo apie įrodymais pagrįstą dirglios šlapimo pūslės ir fizinio krūvio šlapimo nelaikymo gydymą. Dirglios šlapimo pūslės sindromas gydomas vaistais, elgesio terapija, fizioterapija, retais atvejais – operacijomis. Pirmaeiliai vaistai – 1A lygio rekomendacija – antimuskarininiai vaistai. Esant idiopatinei dirgliai šlapimo pūslei, skiriama botulino toksino. Pagrindinis fizinio krūvio šlapimo nelaikymo gydymas yra operacinis, o gydymo aukso standartas – TVT tipo ir Burch’o operacijos. Pabaigoje pranešėja apžvelgė įvairių atsitiktinės atrankos tyrimų rezultatus, gydant dirglios šlapimo pūslės sindromą ir fizinio krūvio šlapimo nelaikymą.
Dr. Sonata Barilienė, KMUK akušerė ginekologė, pranešime pateikė duomenis apie šlapimo nelaikymo šiuolaikines diagnostikos galimybes. Žmonių, nelaikančių šlapimo, tyrimas yra kompleksinis: vertinami skundai, anamnezė, šlapimo, ginekologijos, neurologijos tyrimai, vertinama fizinė, psichikos sveikata, gyvenimo kokybė, jei reikia, atliekami ultragarso, urodinaminiai tyrimai.
Dr. Z. Pilzetniece – urologė iš Latvijos, aptarė urodinaminių tyrimų svarbą. Jie padeda nustatyti šlapimo pūslės raukų funkcijas, atskirti šlapimo nelaikymo rūšis, numatyti, ar reikia operacijos. Viešnia iš Latvijos nurodė urodinaminių tyrimų indikacijas bei pateikė savo klinikos duomenis.
G. Jonušienė, KMU Psichiatrijos klinikos doktorantė, skaitė pranešimą apie Lietuvos moterų lytinį funkcionavimą pomenopauzės laikotarpiu, vartojant ir nevartojant pakaitinę hormonų terapiją. Pranešėja taip pat nagrinėjo emocines moterų būkles, lytinių hormonų koncentracijas, menopauzės simptomų ir socialinių veiksnių įtaką šio tarpsnio moterų lytinei funkcijai. Tyrimo metu paaiškėjo, kad moterų, vartojusių PHT, lytinis funkcionavimas geresnis nei tų, kurios nevartojo PHT visomis lytinio akto stadijomise. Esant geresniems poros tarpusavio santykiams, mažiau ryškiems menopauzės, depresijos ir nerimo simptomams, esant geresnei partnerio sveikatai, nustatytas reikšmingai geresnis moters lytinis funkcionavimas. Tyrimo metu nustatyta, kad testosteronas reikšmingos įtakos moters lytinėms reakcijoms pomenopauzės tarpsniu neturi, priešingai nei DHEA-s ir estradiolis.
Dr. Darijus Skaudickas, KMU Urologijos klinikos gydytojas, savo pranešime aptarė vyrų erekcijos disfunkciją. Erekcijos disfunkcija (ED) – nuolatinis negalėjimas pasiekti ir išlaikyti erekcijos, pakankamos lytinei veiklai. Pasaulyje gyvena apie 152 mln. vyrų, turinčių erekcijos disfunkciją. Aptartos šios patologijos diagnostikos ir gydymo naujovės, nagrinėta šios patologijos atsiradimo raida, rizikos, etiologiniai veiksniai. Daugelis rizikos veiksnių – aterosklerozė, neurologinės, endokrininės ligos, rūkymas, alkoholizmas, nutukimas, tam tikri medikamentai, – turi įtakos erekcijos sutrikimui. Diskutuota apie erekcijos disfunkcijos patogenezę, simptomų atsiradimą. Pranešime aptarti visi erekcijos disfunkcijos gydymo metodai. Paaiškintas intervencinis gydymas vakuuminiais prietaisais, varpos protezais. Dažniausiai skiriami PDE-5 išlieka erekcijos disfunkcijos gydymo aukso standartas. Taip pat pateikti daugiacentrių lyginamųjų šios ligos gydymo tyrimų rezultatų duomenys.
Baigiantis suvažiavimui, vyko gausios ir abipusiai naudingos diskusijos. Visi lektoriai, susėdę prieš auditoriją, sulaukė daugybės klausimų, tarsi dar kartą buvo apibendrinti ir pabrėžti svarbiausi dalykai.
LUGD suvažiavimas vyko „Auska“ viešbutyje, kuris priklauso reabilitacijos centrui „Baltija“. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – čia dažnai vyksta tarptautinės konferencijos, vyriausybiniai susitikimai. Į istoriją šis viešbutis pateko, kai 1994 m. jame vyko pirmasis Baltijos šalių istorijoje trijų prezidentų Algirdo Mykolo Brazausko, Lenarto Merio ir Gunčio Ulmanio susitikimas.
Suvažiavimo dalyviai turėjo puikią galimybę pasigrožėti „Auska“, iš viešbučio terasos gėrėtis jūra.
„Baltija“ reabilitacijos centras specializuojasi ginekologinėmis ligomis sergančių moterų reabilitacijoje, bei glaudžiai bendradarbiauja su didžiausiomis Lietuvos gydymo įstaigomis, tarp jų KMUK, VO institutu, Panevėžio ir Klaipėdos ligoninėmis bei kitomis įstaigomis. „Baltijos“ reabilitacijos centras gerai vertinamas šalies akušerių – ginekologų.
Dalyviai iš užsienio neslėpė susižavėjimo mūsų pajūriu, Kuršių nerija, lietuviška virtuve, drąsiausi maudėsi Baltijos jūroje.
Suvažiavimo uždarymo metu šoko jaunimo pramoginių šokių šokėjai, tęsėsi diskusijos, užsimezgė pažintys, gimė daugybė tarptautinių projektų.
Kaip sako Lietuvos uroginekologijos draugijos prezidentė doc. Rosita Aniulienė, delegatai, lektoriai ir svečiai suvažiavimo mokslinę dalį bei organizaciją įvertino puikiai. Tai ir yra didžiausia padėka Lietuvos uroginekologijos draugijai už triūsą. Nekantriai laukiama ir jau pradedama rengtis III LUGD suvažiavimui, kuris planuojama pasiseks dar geriau.
Savaitraščio "Ave Vita" informacija