Mitochondrijų fiziologijos vasaros stovykla

Birželio 10–16 dienomis vyko ketvirtoji „Mitochondrijų fiziologijos vasaros mokykla (4rd MiP Summer School on Mitochondrial Physiology)“. Šią mokyklą organizavo Tarptautinė mitochondrijų fiziologijos draugija (MiP society) kartu su KMU mokslininkais (organizacinio komiteto pirmininkė prof. Vilmantė Borutaitė, nariai – prof. Laima Ivanovienė, dr. Sonata Trumbeckaitė, doc. Ramunė Morkūnienė, doc. Rasa Banienė, dr. Julius Liobikas, Odeta Arandarčikaitė, Giedrė Baliūtytė, Kristina Škėmienė, Paulius Čižas).


Pirmą kartą Lietuvoje, mažame ir ramybe dvelkiančiame mieste – Druskininkuose, susirinko tiek daug mokslininkų, tyrinėjančių mitochondrijas. MiP vasaros mokyklos tikslas yra suteikti bei dalytis naujausia informacija ir idėjomis apie mitochondrijų fiziologiją, o šiais metais ypatingas dėmesys buvo skirtas smegenų energinio metabolizmo ypatumams. Mokyklos metu buvo pristatomi pranešimai, diskutuojama, dalijamasi informacija ir idėjomis, kurios ateityje galėtų būti panaudotos tiek patyrusių mokslininkų, tiek mokslininkais besiruošiančių tapti doktorantų bei studentų tyrimuose. Buvo ir pratybos, kurių metu dalyviai galėjo išbandyti naująjį aukštos skiriamosios gebos Oroboros oksigrafą ir sužinoti, kaip jį galima pritaikyti savo tyrimams.


Konferencija prasidėjo pasitikimu svečių iš įvairiausių šalių: Austrijos, Prancūzijos, Latvijos, Vokietijos, Čekijos, Norvegijos, Anglijos, Ispanijos, Danijos, Lenkijos, Italijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir, žinoma, Lietuvos. Tarp dalyvių buvo ne tik mokslininkai ir doktorantai, bet ir dvi KMU Farmacijos fakulteto studentės G. Rakauskaitė ir V. Kuprionytė. Birželio 10 dieną visi susirinkę dalyviai Druskininkų viešbučio „Spa Vilnius“ konferencijų salėje buvo pasveikinti Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų instituto (KMU BMTI) biochemijos laboratorijos vedėjos prof. Vilmos Borutaitės bei MiP draugijos pirmininko prof. Ericho Gnaigerio. Jie padėkojo visiems dalyviams bei palinkėjo įgyti naujų žinių ir gerai praleisti laiką. Šio vakaro metu visi turėjo progos pasišnekučiuoti, susipažinti, pasidalyti savo naujausiomis idėjomis.


Kitos penkios dienos buvo suskirstytos temomis, pagal kurias buvo skaitomos plenarinės paskaitos, dalyvių pranešimai bei stendiniai pranešimai. Temų būta įvairių: mitochondrijų struktūros ir kvėpavimo ypatumai, pernašos pro membranas sistemos, patologija, membranos potencialo ir oksidacinio fosforilinimo samprata ir t. t. Paskaitas skaitė nuostabūs dėstytojai: austras E. Gnaigeris nuolatos žavėjo savo ekspresija, šypsena ir užsidegimu mokslams, prancūzas R. Rossignolis stengėsi viską išdėstyti kuo suprantamiau, pateikė gyvenimiškų pavyzdžių, lietuvė dr. S. Trumbeckaitė pasižymėjo moterišku subtilumu, amerikietis S. Handas visus vertė šypsotis darydamas pertraukėles ir pasakodamas apie savo beprotišką aistrą žvejybai bei krokodilams, anglas prof. G. Brownas visus pakerėjo elegancija ir britišku akcentu, vokietis prof. F. Gellerichsd privertė visus nuspausti greičio (gazo) pedalą, o lietuvė prof. V. Borutaitė viską aiškiai, suprantamai sudėliojo į vietas.


Mokykloje buvo pristatyta 14 pranešimų apie atliekamus darbus, pasiektus rezultatus ir būsimus planus, iš kurių net trys KMU doktorantų G. Baliutytės, K. Škėmienės bei P. Čižo. Pristatinėdami stendinius pranešimus jaunieji mokslininkai gaudavo nemažai klausimų, dažnai užvirdavo tikros, karštos diskusijos. Kiti sulaukė patarimų, pastebėjimų ar siūlymų ateities tyrimams. Tai buvo puiki proga dalyviams pasidalyti savo patirtimi ir patobulinti bendravimo įgūdžius.


Po įdomių paskaitų svečiai turėjo galimybę apsilankyti Gruto parke, kur galėjo daugiau sužinoti apie tarybinius laikus bei Lietuvos istoriją, pamatyti garsiausių asmenybių monumentus bei pasigrožėti Lietuvos gamta. Taip pat mokyklos metu dalyviai buvo supažindinti su Druskininkų miesto įžymybe M. K. Čiurlioniu bei jo paveikslais ir muzika. Pertraukėlių tarp paskaitų metu buvo rodomas filmukas apie Lietuvą, o vieną vakarą visiems, norintiems išgirsti lietuviškų populiariosios muzikos dainų, koncertavo Alanas Chošnau.


Laikas mokyklos metu bėgo labai greitai. Net nepajautėm, kaip atėjo paskutinės mokyklos dienos. Jų metu vyko ir Mitochondrijų fiziologijos draugijos tarybos narių susirinkimas, per kurį buvo aptarta šios mokyklos aspektai bei nuspręsta, kad kitais metais toks renginys vyks Danijoje.


Paskutinės paskaitos metu charizmatiškasis prof. E. Gnaigeris visus nustebimo pasipuošęs originaliu kaklaraiščiu su mitochondrijų atvaizdais. Jis supažindino dalyvius su MiP menu, kurį kuria dailininkė Odra Noel bei parodė nuostabių paveikslų, kaip padėką vieną iš jos kūrinių įteikė BMTI biochemijos laboratorijos vedėjai ir vienai iš pagrindinių mokyklos organizatorių prof. V. Borutaitei. Po ypatingosios paskaitos BMTI biochemijos laboratorijos vedėja pasidžiaugė puikia vasaros mokykla, padėkojo visiems dėstytojams ir kitiems dalyviams.


Visiems dalyviams ši savaitė buvo ypatinga: vieniems padėjo atrasti naujus kelius, kitiems – pasisemti patirties ir idėjų, dar kitus įkvėpė drąsiai eiti pirmyn ir siekti savo užsibrėžtų tikslų. Neliko nė vieno abejingo mitochondrijų fiziologijai!


Gintarė Rakauskaitė
KMUK savaitraščio "Ave Vita" informacija