Pirminės profilaktikos statinais veiksmingumas yra vienodas tarp vyrų ir moterų

JUPITER studijos lyčių analizės ir atnaujintos susijusių mokslinių tyrimų metaanalizės duomenimis, statinai yra veiksmingi pirminei širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų profilaktikai tarp moterų. Ši studija pateikė pirmuosius aiškius mokslinius įrodymus, jog statinai pirminei ŠKL profilaktikai yra vienodai veiksmingi tarp vyrų ir moterų.


Mokslinis darbas, paskelbtas ,,Circulation“ žurnale, buvo lyčių atžvilgiu specializuota JUPITER tyrimo (angl. Justification for the Use of Statins in Prevention: An Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin) baigčių analizė. Šiame multicentriniame atsitiktinių imčių tyrime dalyvavo 6801 moteris (60 metų ar vyresnio amžiaus) bei 11 001 vyras (50 metų ar vyresnio amžiaus); visų tiriamųjų lipidų kiekis kraujyje buvo normalus, tačiau didelio jautrumo C reaktyviojo baltymo koncentracija buvo padidėjusi (dj-CRB).


Kaip buvo pranešta anksčiau, pirminė JUPITER tyrimo analizė parodė, jog rozuvastatinas 20 mg/d., lyginant su placebu, beveik per pusę sumažino didžiųjų ŠKL komplikacijų, t. y. nemirtino miokardo infarkto, nemirtino insulto, nestabiliosios krūtinės anginos, revaskulizacijos ar mirties nuo ŠKL, riziką (santykinė rizika = 0,56). Naujoji JUPITER analizė, kurią atliko Samia Mora ir bendradarbiai (Brigemo ir moterų ligoninė, Masačusetsas, JAV), atskleidė, jog absoliutus ŠKL dažnis šimtui asmens metų (angl. 100 person-years) buvo mažesnis tarp moterų rozuvastatino bei placebo grupėse (atitinkamai 0,57 ir 1,04), lyginant su atitinkamomis vyrų grupėmis (atitinkamai 0,88 ir 1,54). Vis dėlto su gydymu rozuvastatinu susijęs santykinės rizikos sumažėjimas tarp vyrų ir moterų buvo panašus (santykinė rizika atitinkamai 0,54 ir 0,58).


Atskirų baigčių analizė atskleidė, jog gydymas rozuvastatinu tarp moterų ženkliai sumažino revaskulizacijos ir nestabiliosios krūtinės anginos riziką, o kitų baigčių rizikos sumažėjimas buvo statistiškai nereikšmingas.


Mora ir bendr. palygino naujuosius JUPITER tyrimo rezultatus su ankstesnių keturių atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų studijų, kuriose statinai taikyti daugiausia ar išskirtinai pirminei profilaktikai, duomenimis. Ši metaanalizė, kurioje surinkti duomenys apie 20 147 moteris ir daugiau kaip 276 ŠKL komplikacijas, yra beveik dvigubai didesnė nei ankstesnė tą patį klausimą nagrinėjusi metaanalizė.


Naujosios metaanalizės duomenimis, statinai sumažino ŠKL komplikacijų riziką 21 proc., o bendrą mirštamumą – 14 proc.; įtraukus tik tris išskirtinai pirminės profilaktikos tyrimus, santykinės rizikos sumažėjimas ŠKL komplikacijų ir mirštamumo atžvilgiu buvo atitinkamai 37 ir 22 proc. Mora ir bendr. padarė išvadą: ,,Iš esmės sveikų moterų, turinčių padidėjusią dj-CRB koncentraciją kraujyje ir nepadidėjusį mažo tankio lipoproteinų (MTL) kiekį, gydymas statinais panašiai ir statistiškai reikšmingai sumažino ŠKL riziką, lyginant su vyrais. Apibendrinus šiuos rezultatus su atnaujintos metaanalizės, kurioje tirtos moterys, duomenimis, nustatyta, jog gydymas statinais maždaug trečdaliu sumažino pirminių ŠKL santykinę riziką tarp moterų – toks statinų veiksmingumas yra panašus, kaip ir registruotas ankstesnėse metaanalizėse, kuriose tirti vyrai“.


Studijos rezultatus apžvelgę Claire Duvernoy (Mičigano universitetas, JAV) ir Roger Blumenthal (Johns Hopkins universitetas, JAV) pavadino juos ,,įtikinamais“ ir pripažino, jog jie sustiprina besimptomių vidutinio ir vyresnio amžiaus moterų, turinčių ŠKL rizikos veiksnių, gydymo statinais mokslinį pagrįstumą. ,,Mes laukiame paskelbiant rentabilumo analizę iš JUPITER duomenų bazės bei rezultatus apie ilgalaikį labai intensyvios terapijos statinais saugumą,“ – teigė tyrėjai.


Circulation 2010; Advance online publication