EP pranešime dėl sveikatos priežiūros skirtumų mažinimo – raginama didinti sveikatos paslaugų prieinamumą neįgaliesiems

Šiandien Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete (ENVI) pritarta EP narės Radvilės Morkūnaitės siūlymams dėl sveikatos priežiūros skirtumų mažinimo ES, kuriais raginama didinti ir gerinti jautriausioms socialinėms grupėms teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą.


Pataisomis Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė siekė atkreipti dėmesį ir į tokias sveikatos priežiūros skirtumų priežastis kaip neįgalumas. "Šiuo metu vis dar pasitaiko atvejų, kuomet negalią turintys asmenys dėl nepritaikytos infrastruktūros tiesiog neturi galimybės pasinaudoti tinkamomis sveikatos priežiūros paslaugomis. Lietuvoje tokių atvejų, deja, taip pat nemažai", – sako Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.


Pasak europarlamentarės, su neįgaliųjų interesams atstovaujančiomis organizacijomis ne kartą teko aptarti nesklandumus, ribojančius negalią turinčių žmonės: galimybes pasinaudoti būtinosiomis sveikatos priežiūros paslaugomis riboja ne tik susisiekimo problemos, bet ir nereta reikiamybė patiems įsigyti vaistus, kuriais turėtų aprūpinti gydymo įstaiga, specifinės informacijos stoka, teisinės bazės trūkumai.


Todėl, teigia EP narė R.Morkūnaitė, tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu nagrinėjant socialiai jautrių asmenų grupių, tokių kaip skurdžiai gyvenantys ar netekę darbo, pagyvenę asmenys ir tautinės mažumos, patiriamus sunkumus siekiant pasinaudoti medicinos paslaugomis, būtina įtraukti ir neįgaliuosius asmenis.


"Juolab, kad 2010 m. lapkričio mėnesį priimtos Europos neįgaliesiems skirtos strategijos pagrindiniai tikslai apima lygias neįgaliųjų galimybes naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, įskaitant prevenciją, ir kokybiškų, prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Šiame dokumente taip pat raginama kuo greičiau panaikinti minėtus sunkumus, iškylančius neįgaliems asmenims", – primena EP narė Radvilė Morkūnaitė.


R.Morkūnaitės teigimu, sveikatos nelygybės mažinimo reikia siekti visais politikos formavimo lygiais, o viešųjų paslaugų, ypatingai tokių, kurios susijusios su žmogaus sveikata ir gyvybe, prieinamumo problemos turi būti sprendžiamos kaip įmanoma efektyviau, į procesą įtraukiant tiek atsakingas institucijas, tiek piliečių teisėtiems interesams atstovaujančias organizacijas.


Numatoma, kad šio pranešimo pagrindu parengtą rezoliuciją dėl sveikatos priežiūros skirtumų mažinimo Europos Sąjungoje Europos Parlamento nariai aptars ir dėl jos nuostatų apsispręs kovo mėnesį vyksiančiame plenariniame posėdyje.