Vasario 10-ąją, skirtą X-spindulių atradėjui Wihelm‘ui Konrad‘ui Roentgen‘ui prisiminti, yra skelbiama pirmoji Europos radiologijos diena. Šiuo įvykiu norima atkreipti visuomenės dėmesį ir plačiau supažindinti su šia medicinos sritimi.
,,Vaizdinė diagnostika yra būtina ir neatskiriama šiuolaikinės medicinos dalis, tačiau tik nedaugelis žino apie jos svarbą. Radiologai aktyviai dalyvauja kiekvienoje medicinos srityje, prisidėdami sveikatos ir gyvybės išsaugojimo veikloje”, – teigia VUL Santariškių klinikų (VUL SK) Radiologijos centro direktorius prof. Algirdas Edvardas Tamošiūnas.
Pasak jo dauguma žmonių žino tradicinius radiologinius diagnostinius tyrimus, tačiau pastarųjų metų mokslo ir technologijų vystymo pasiekimai pakėlė radiologiją į išskirtinai svarbią vietą sveikatos apsaugos sitemoje, ne tik nustatant sveikatos problemą, bet stipriai įtakojant jos gydymą ir sveikimo procesą. Bendradarbiaujant su kitomis medicinos sritimis, radiologija įnešė didelį indėlį tokiose svarbiose srityse, kaip ankstyva vėžio diagnostika, skubus traumos įvertinimas, tiksli insulto lokalizacija ir kt.
VUL SK I-jo radiologijos skyriaus vedėja gydytoja ir Lietuvos radiologų asociacijos prezidentė Jūratė Dementavičienė sako, jog ženklūs pasiekimai įvyko kompiuterinės tomografijos (KT) vystymo srityje. KT dabar yra labai greitas ir tikslus diagnostikos metodas. Pvz. Jis leidžia gauti viso kūno aukštos kokybės diagnostinius vaizdus per mažiau nei 20 sekundžių. Pacientams, patyrusiems daugybinę traumą, nustatomi gyvybei pavojingi vidaus organų sužalojimai ir laiku suteikiama reikiama pagalba. Anot J. Dementavičienės KT pagerino vėžio diagnostiką. Daug pilvo srities ligų tiksliai nustatoma ir įvertinama KT pagalba, išvengiant nereikalingos chirurginės intervencijos. KT tapo įprasta vaizdine metodika diagnozuojant plaučių arterijų trombemboliją ir palaipsniui keičia širdies vainikinių arterijų intervencinę diagnostinę angiografiją.
,
,Tam, kad užtikrintų pacientų saugumą, gydytojai radiologai laikosi labai griežtų nuorodų, – sako J.Dementavičienė, – kai tik galima, tyrimai atliekami be apšvitos. Pavyzdžiui magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kur organizmo struktūrų vaizdinimui taikomas magnetinis laukas, arba sonoskopija. Šie tyrimai dažniausiai yra skiriami nėščiųjų ir vaikų tyrimams, nes taikomos garso bangos ir dažniai”, – pasakoja J. Dementavičienė.
Pasak medikų, KT ir MRT privalumai neginčytini. Jie sukėlė ryškų KT ir MRT tyrimų skaičiaus didėjimą visame pasaulyje. Tačiau kiekvienas tyrimas turi būti pagrįstas klinikiniais parodymais. Gydytojas radiologas privalo įvertinti tyrimo naudos ir rizikos santykį ir nuspręsti, ar paskirtasis tyrimas yra tinkamiausias, ar vietoj jo galima taikyti kitą, nenaudojant apšvitos.