Naujausias portalo ,,Sveikata – ES" informacinis biuletenis

,,Svarbu informuoti pacientus, kad būtų užtikrinta saugi sveikatos priežiūra kitose valstybėse narėse", – teigia EK Sveikatos strategijos ir sveikatos sistemų skyriaus (C5) vadovė Nathalie Chaze. Diabetu sergantis pagyvenęs vokietis keliaudamas po Italiją nori įsigyti vaistų pagal Vokietijoje išrašytą receptą. Ar vaistinėje priims receptą? Lenkijos pilietei reikia operuoti klubą, ir ji norėtų būti operuojama šalyje, kurioje gyvena jos anūkai. Ar tai įmanoma? Portugalui reikia specialisto Ispanijoje, kuris gydytų jo kataraktą. Ar jo išlaidos bus kompensuotos?


Tai tik keli pavyzdžiai, kodėl reikia aiškių ir nuoseklių taisyklių, reglamentuojančių sveikatos priežiūros paslaugų teikimą kitose šalyse.

 

Netrukus turi būti priimtas naujas ES teisės aktas dėl pacientų teisių teikiant sveikatos priežiūros paslaugas kitose valstybėse narėse. Ja bus paaiškintos pacientų teisės į saugų, kokybišką gydymą kitose ES šalyse ir jo išlaidų kompensavimą. Pacientams, vykstantiems sveikatos priežiūros paslaugų į kitas ES šalis, bus užtikrinamos tokios pačios teisės kaip ir tos užsienio šalies piliečiams.

 

Šis naujas teisės aktas ES pacientams duos ir kitokios naudos: 

– nacionalinėms sveikatos institucijoms bus lengviau bendradarbiauti ir keistis informacija apie sveikatos priežiūros kokybę ir saugumą,
– bus teikiama pagalba pacientams, kuriems reikia specialaus gydymo, pavyzdžiui, retomis ligomis sergantiems pacientams,
– bus skatinama pripažinti receptus visoje ES,
– bus padedama kurti Europos pavyzdinių centrų tinklą, sutelkiantį specializuotus informacijos centrus ir leidžiantį visos Europos specialistams dalytis geriausia sveikatos priežiūros patirtimi bei rengti aukščiausius šios srities standartus.

 

Priėmus šį naują teisės aktą, galiausiai bus išspręsta dešimtmečius trukusio teisinio netikrumo, susijusio su sveikatos priežiūros paslaugų teikimu kitose valstybėse narėse, problema.