R.Šukys: „Kompleksinių priemonių taikymas lėmė išlaidų vaistams mažėjimą ir pacientams, ir valstybei"

Remiantis galutiniais patikslintais kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir pardavimo vaistinėse duomenimis už 2010 m., pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį stebimas ne tik pacientų ir valstybės išlaidų kompensuojamiesiems vaistams, bet ir vieno kompensuojamųjų vaistų recepto kainos mažėjimas. Taip pat nustatyta, kad gyventojai sutaupo, pirkdami ir nekompensuojamuosius vaistus. Nuoseklus vaistų politikos įgyvendinimas – naujais principais parengtas kompensuojamųjų vaistų kainynas, nekompensuojamųjų vaistų antkainių ribojimas, Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų paieškos sistema ir kt. – sudaro galimybes taupyti ir Lietuvos gyventojams, ir valstybei.


Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos skaičiavimais, praėjusiais metais pacientams išrašyta 11 641 211 kompensuojamųjų vaistų receptų, tai yra – 2,3 proc. daugiau nei 2009 m. Nepaisant augančio receptų skaičiaus, ir gyventojai, ir valstybė kompensuojamiesiems vaistams išleido gerokai mažiau lėšų. Vidutinė vieno recepto suma sumažėjo 8,3 proc., o Privalomojo sveikatos draudimo fondas 2010 m. kompensuojamiesiems vaistams išleido beveik 43 mln. Lt mažiau negu pernai.

„Pagal Vaistų prieinamumo gerinimo ir jų kainų mažinimo planą ypač daug dėmesio skyrėme ne tik tam, kad mažėtų valstybės išlaidos vaistams, bet it tam, kad vaistų kainų mažėjimą pajustų pacientai, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. – Tai pavyko pasiekti įvairiomis vaistų politikos priemonėmis. Pavyzdžiui, gyventojų priemokos už kompensuojamuosius vaistus sumažėjo net 22,6 proc. Vien dėl šios įgyvendintos priemonės per metus gyventojai sutaupė net 48,5 mln. Lt". Pasak ministro, ypatingai svarbu, kad pacientų priemoka už kompensuojamuosius vaistus sumažėjo pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atlikto tyrimo duomenis, nekompensuojamų vaistų kainos nuo 2010 m. gegužės mėnesio, kai buvo įvestas nekompensuojamų vaistų antkainių ribojimas ir vaistų gamintojai bei didmenininkai buvo įpareigoti deklaruoti kainas, sumažėjo 10 proc. Tai reiškia, kad per metus pirkdami nekompensuojamus vaistus gyventojai sutaupė iki 30 mln. Lt. 

R. Šukio nuomone, teigiamų rezultatų jau atneša ir nuo 2010 m. spalio sėkmingai veikianti Sveikatos apsaugos ministerijos įdiegta elektroninė paslaugą piliečiams – Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų paieškos sistema. Pacientai visų šalies vaistinių monitorių ekranuose gali susipažinti ne tik su kompensuojamųjų, bet ir su nekompensuojamųjų vaistų kainomis bei pasirinkti preparatą pagal priimtiną kainą. Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų paieškos sistema galima naudotis ir Sveikos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.


Daugiau informacijos:
Sveikatos apsaugos ministro patarėjas
Martynas Marcinkevičius, mob. 8 686 92232


SAM Ryšių su visuomene skyrius, www.sam.lt