ES sugriežtino teisės aktą dėl vaistų falsifikavimo

Patricia Brunko, Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinio direktorato Visuomenės sveikatos ir rizikos vertinimo direktorato Vaistų skyriaus C8 vadovė praneša, kad falsifikuotų vaistų gamyba ir prekyba jais kelia didžiulę grėsmę visuomenės sveikatai. Terminas „falsifikuotas“ naudojamas kalbant apie kitus klausimus negu intelektinės nuosavybės teisių pažeidimai („padirbinėjimas“).


Vaistų falsifikavimas – tai nelegalus verslas, kurio mastas didėja visame pasaulyje. Nuo 2006–2009 m. falsifikuotų vaistų prie ES sienų buvo sulaikyta (neskaitant vaistų, sulaikytų dėl patentų pažeidimų) tris kartus daugiau – iš viso apie 7,5 mln. vienetų.



Anksčiau ši problema buvo tik „gyvenimo būdo“ vaistų srityje. Bet dabar falsifikuojama vis daugiau pažangių ir gyvybiškai svarbių vaistų (pavyzdžiui, širdies ligoms gydyti). Jie taip pat prasiskverbia į teisėtą tiekimo grandinę ES, o tai reiškia, kad falsifikuoti vaistai parduodami ne tik tokiais kanalais, kaip internetas.



Vasario 16 d. Europos Parlamentas pritarė teisės aktui, skirtam užkirsti kelią falsifikuotų vaistų patekimui į teisėtą tiekimo grandinę, kuriuo įvestos suderintos Europos masto saugos ir kontrolės priemonės. Priemonėmis bus užtikrinta, kad falsifikuoti vaistai bus atpažįstami paprasčiau, o ES ir jos pasienyje tikrinimas ir kontrolė bus griežtesnė.



Naujos priemonės:

– privalomos vaistų išorinių pakuočių saugos savybės;
– griežtesni veikliąsias vaistų sudedamąsias dalis gaminančių gamyklų kontrolės ir patikrinimų reikalavimai;
– griežtesni apskaitos reikalavimai didmeniniams platintojams;
– griežtesnės patikrinimų taisyklės;
– privaloma gamintojų ir platintojų atskaitomybė visais įtarimo dėl falsifikuotų vaistų atvejais.


Pasikonsultavusios su atitinkamomis suinteresuotosiomis šalimis valstybių narių vyriausybės ir Komisija imsis būtinų priemonių šiam naujam teisės aktui perkelti ir įgyvendinti.



Daugiau informacijos: