Andoroje įvyko pirmasis aukšto lygio politikos forumas dėl naujos Europos sveikatos politikos „Sveikata 2020". Forume dalyvavo Lietuvos sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis bei ministerijos ES reikalų ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas Viktoras Meižis.
PSO Europos regiono komiteto įsteigtas visuomenės sveikatos forumas vienija aukšto rango vyriausybių pareigūnus, kuriant naują Europos sveikatos politiką, bendradarbiaujant, konsultuojant, teikiant strategines visuomenės sveikatos sprendimų priėmimo gaires.
Vienas iš Andoros forumo tikslų buvo išsiaiškinti šalių narių nuomones ir lūkesčius dėl naujos Europos sveikatos politikos pridėtinės vertės. Nauja politika bus įgyvendinama dviem kryptimis: stiprinant sveikatos sistemas ir įveikiant pagrindinius sveikatos iššūkius.
Pagal statistiką, neužkrečiamos ligos, įskaitant širdies ir kraujagyslių, onkologinius susirgimus ir psichinę sveikatą, sudaro apie 80 procentų visų Europos regiono ligų. Taip pat daugėja užkrečiamų ligų, tokių kaip ŽIV ir AIDS, tuberkuliozė, gripas H1N1. Šių susirgimų našta slegia kitų, vis didėjančių iššūkių Europos regionui kontekste. Pirmiausiai – tai augantys sveikatos būklės netolygumai tarp skirtingų amžiaus grupių, gaunamų pajamų dydžio, išsilavinimo lygio, lyties, globalizacija, paaštrinusi žmogiškųjų išteklių, ligų perdavimo ir komunikacijos problemas. Taip pat atkreiptinas dėmesys į finansinę, demografinę ir struktūrinę įtaką sveikatos priežiūrai, tarpsektorinius veiksmus bei siekiamybę įtraukti sveikatos klausimus į visas politikos sritis.
Neabejotina, kad vykstant globalizacijos procesui, šalys nebus pajėgios savarankiškai įveikti iššūkių sveikatos priežiūros srityje. Todėl, kaip pabrėžta forume, būtina politiką formuoti visais lygiais: ES, regioniniame, nacionaliniame ir vietiniame.
Pasak sveikatos pasaugos viceministro A. Klišonio, remdamasi savo nacionaline ir savivaldybių patirtimi, Lietuva pasirengusi būti partnere, rengiant naują PSO/EURO sveikatos politiką, tuo labiau, kad kuriamos naujos Lietuvos nacionalinės sveikatos programos 2012-2020 tikslai ir siekiai artimi su „Sveikata 2020" uždaviniais.
Viceministro teigimu, „Sveikatos 2020" pridėtinė vertė būtų kurti ir stiprinti partnerystes nacionaliniame ir regioniniame lygmenyje. Tai padėtų mažinti sveikatos netolygumus regione ir šalyje, įgyvendinti principą: sveikata – visose politikos srityse. Šio principo praktinio pritaikymo išplėtojimas, įgyvendinant visos vyriausybės požiūrį į sveikatos klausimus ir inicijuojant judėjimus dėl sveikatos bei gerovės, sudarytų galimybę keisti požiūrį bei sprendimų priėmimo kultūrą.
Pasak V. Meižio, diskusijose Andoroje išryškėjo, kad daugelyje šalių sveikatinimo veiklos valdyme nėra aiškiai atsietos politikos formavimo ir politikos įgyvendinimo funkcijos bei pabrėžta, jog vyriausybių užsibrėžti tikslai geriausiai pasiekiami tada, kai visi valstybės sektoriai sveikatą ir gerovę, kaip pagrindinius komponentus, įtraukia į savo politikos raidą.
Andoroje taip pat vyko diskusijos dėl Talino chartijos ir jos santykio su nauja sveikatos politika.
Talino chartija „Sveikatos sistemos sveikatai ir gerovei užtikrinti" buvo priimta sveikatos ministrų konferencijoje 2008 m. Pagrindinis chartijos tikslas – numatyti valdymo būdą ir strateginę struktūrą, stiprinant sveikatos sistemas PSO Europos regione, atsižvelgiant į socialinius, kultūros ir ekonominius regiono skirtumus.
Ataskaitos projekte dėl Chartijos įgyvendinimo pateikti pavyzdžiai, kaip praktiškai įgyvendinti solidarumo, lygybės ir dalyvavimo sveikatos sistemose vertybes, kaip skirtingose šalyse įveikiami sveikatos netolygumai, įtraukiamos į veiklą bendruomenės, kaip vyksta ilgalaikis planavimas dėl sveikatos darbuotojų. Ataskaitos projekte pabrėžta, kad reikia sustiprinti sveikatos ministrų vaidmenį ypač įgyvendinant principą „sveikata – visose politikos srityse".
SAM Ryšių su visuomene skyrius,
samrsv@sam.lt
www.sam.lt