Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) surengė pasitarimą-seminarą savo įstaigos Klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojams, į kurį pakvietė Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) Panevėžio skyriaus atstovus. Vienas svarbiausių pasitarimo klausimų buvo tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir dalijimasis informacija, susijusia su privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų administravimu bei siekis suteikti klientui kuo daugiau išsamios informacijos toje įstaigoje, į kurią jis kreipiasi.
„PSD įmokas administruoja dvi įstaigos – mokesčių inspekcija ir „Sodra“. Šios įstaigos surenka įmokas ir centralizuotai jas perveda ligonių kasai, kuri tvarko apdraustųjų registrą. Keičiantis teisės aktams, gyventojams sudėtinga susigaudyti juose, be to, ir situacijų pasitaiko įvairiausių. Iš patirties žinome, kad klientai, atvykę į vieną iš šių įstaigų, nori išgirsti atsakymus į visus klausimus, nesigilindami, kieno kompetencijai tie klausimai priskirti. Trišalį susitikimą inicijavome tam, kad visų trijų įstaigų specialistai pasidalintų naujausia savo srities informacija, o paskui ją kuo išsamiau pateiktų į įstaigą besikreipiantiems gyventojams. Svarbiausia, kad klientas nebūtų siunčiamas iš vienos įstaigos į kitą. Panevėžio TLK specialistai, siekdami užtikrinti klientų aptarnavimo kokybę, visada palaikė ryšį su mokesčių inspekcija ir „Sodra“, todėl esame šioms įstaigoms dėkingi už bendradarbiavimą“, – teigia TLK Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė.
Susitikime akcentuota, jog gyventojams painu suvokti, kuri įstaiga administruoja jų sveikatos draudimą, todėl neretai pasitaiko atvejų, kai PSD įmokos pervedamos ne tai įstaigai. Be to, įsigali požiūris, jog ligonių kasa turėtų apdrausti visus privalomuoju sveikatos draudimu. Pasak S. Paulauskienės, gyventojai turėtų žinoti, kad ne ligonių kasa draudžia asmenis, bet darbdavys, valstybė arba pats asmuo savarankiškai draudžiasi pats. Ligonių kasoje tik patvirtinamas gyventojų draustumas. Pasikeitus draustumo statusui, kilus bent mažiausiai abejonei, ar galėsi gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, būtina kreiptis į ligonių kasą ir sužinoti tai. Kitaip draustumas gali nutrūkti, o jo tęstinumo teks laukti 3 mėnesius.
AVMI ir „Sodros“ specialistai pažymėjo, kad gyventojai neturėtų baimintis dėl to, jog PSD įmoką pervedė vienai iš dviejų, bet ne tai įstaigai, kuriai turėtų – įmoka vis tiek pakliūna į PSDF biudžetą. Tokiais atvejais VMI ir SODRA ne į tuos biudžetus sumokėtas PSD įmokas užskaito tarpusavio susitarimu. PSD permokas galima susigrąžinti tik pasibaigus kalendoriniams metams.
Susitikimo dalyviams pasidomėjus, už kurį laikotarpį išieškomos nesumokėtos PSD įmokos, Panevėžio AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Alvida Grakauskaitėakcentavo, kad tai atliekama vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Išieškoma už einamuosius ir praėjusius 5 metus. Nemokiems asmenims skola gali būti laikinai atidėta.
Mokesčių inspekcijos atstovai pastebėjo, jog pasitaiko atvejų, kai gyventojai bando piktnaudžiauti: deklaruoja išvykimą į ES šalį, nors iš tikrųjų neišvyksta, o paskui, užsiregistravę Darbobiržoje, kreipiasi dėl sveikatos draudimo tęstinumo. Deja, neturint draustumą užsienyje patvirtinančio dokumento, jo tęstinumas mūsų šalyje nepatvirtinamas.
„Sodros“, kuri administruoja didžiosios dalies asmenų PSD įmokas, specialistės pažymėjo, kad nuo praėjusių metų vasaros, taip pat nuo 2011 m. atsirado kai kurių naujovių. Nuo 2010 m. liepos 1 d. PSD pradėti drausti šeimynos dalyviai, kariai savanoriai ir aktyviojo rezervo kariai, pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių. Taip patbuvo pakeitimų dėl fizinių asmenų, kurie verčiasi individualiažemės ūkio veikla. Tokie asmenys, kurių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis pagal VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktus skaičiavimus už praėjusių metų mokestinį laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra lygus 4 europinio dydžio vienetams (EDV) arba didesnis, nepriklausomai nuo to, ar jie yra, ar nėra apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu, pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, PSD įmokas turi mokėti į „Sodros“ sąskaitą.
„Sodros“ Panevėžio skyriaus Draudėjų ir apdraustųjų skyriaus vedėjo pavaduotoja Violeta Bikulčienė teigė, jog problemų dėl draudimo laikotarpio pabaigos kyla asmenims, gaunantiems pajamas pagal autorines sutartis, taip pat gaunantiesiems sporto, atlikėjo veiklos pajamas, nes jiems draudimo pabaigos data nustatoma pagal priskaičiuoto atitinkamo atlygio sumą, nuo kurios sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Jei priskaičiuoto atlygio suma lygi minimaliai mėnesinei algai (MMA), draudimo laikotarpis yra vienas mėnuo. Kai ši suma yra mažesnė arba didesnė kaip MMA, draudimo laikotarpis proporcingai trumpinamas arba ilginamas, tačiau jo pabaigos data negali būti vėlesnė kaip tų kalendorinių metų paskutinė diena. Tuomet ir PSD jiems galioja tik už tuos kalendorinius metus. Tais laikotarpiais, kai šie asmenys nėra drausti, kaip asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis ar iš sporto arba atlikėjo veiklos, jie turi draustis savarankiškai ir mokėti įmokas kiekvieną mėnesį. Deklaruojant pajamas, jiems bus grąžinta permoka.
Išsamesnė informacija tel. (8 45) 51 04 14 (S. Paulauskienė), www.paneveziotlk.lt
Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija