Naujagimių ir kūdikių raidos sutrikimai: rizikos veiksniai ir pagalba

Lietuvos akušerių ginekologų (LAGD) Kauno krašto draugija irLietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos (LSMU MA) Akušerijos ir ginekologijos klinika maloniai kviečia į konferenciją „Naujagimių ir kūdikių raidos sutrikimai: rizikos veiksniai ir pagalba“, kurios metu įvairių sričių specialistai – akušeriai ginekologai, neurologai, neonatologai ir vaikų ligų gydytojai aptars įvairius su vaikų raidos sutrikimais susijusius aspektus ir įtakojančius veiksnius bei galimą pagalbą. Konferencija vyks balandžio 15d. 12val. LSMU Mokomojo laboratorinio korpuso Z. Januškevičiaus auditorijoje (Kaunas, Eivenių g. 4).


Konferencijos metu bus kalbama apie vaistų skyrimo galimybę nėštumo metu ir visame pasaulyje patvirtinti FDA (Food and Drug administration) duomenys apie vaistus nėščiosioms. (Pranešėjas – prof. Algimantas Raugalė, VU Vaikų ligų klinika). Didesnis dėmesys bus skirtas toms vaistų grupėms, į kurių vartojimą nėštumo metu požiūris yra pasikeitęs – tai kardiologiniai, hormoniniai, antibakteriniai preparatai, vitaminai, mineralai, polineprisotintos riebalų rūgštys.


Dalis konferencijos bus skirta su cerebriniu paralyžiumi susijusioms problemoms aptarti – prof. Milda Endzinienė (LSMU Neurologijos klinika) pristatys vaikų raidos sutrikimų ir cerebrinio paralyžiaus etiologiją. Vaikų raidos sutrikimai ir cerebrinis paralyžius vystosi dėl ankstyvo galvos smegenų pažeidimo, tačiau tik 10-20 proc. šių pažeidimų tiesiogiai siejasi su nesklandumais gimdymo metu. Cerebrinio paralyžiaus temą pratęs LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojas, doc. Vladas Gintautas. Gydytojas pranešime „Ryšys tarp įvykių gimdymo metu ir cerebrinio paralyžiaus“ apžvelgs įvairius veiksnius, galinčius nulemti cerebrinį paralyžių. Nepaisant mokslo ir medicininės diagnostikos technikos progreso, net ir šiuolaikiniais tyrimo metodais (ultragarsinė diagnostika, kompiuterinė tomografija, branduolių magnetinis rezonansas) tiriant naujagimį, dažnai neįmanoma nustatyti, kada įvyko patologiniai pakitimai smegenyse ir kokia jų priežastis. 1999 m. Tarptautinė įvairių mokslo ir medicinos sričių specialistų (patologų, akušerių ginekologų, neonatologų, akušerių, naujagimių slaugytojų, epidemiologų), darbo grupė, atlikusi daugiau nei 1000 respondentų tyrimą, pateikė išvadą, jog,remiantis šiuolaikinių moksliniųtyrimų duomenimis, galima teigti, jog didžioji dalis neurologinės patologijos, dėl kurios vėliau išsirutulioja cerebrinis paralyžius, kyladėl daugiafaktorinio ir, daugeliu atvejų, neišvengiamo žalingų veiksnių poveikio vaisiui nėštumo metu ar jau gimusiam naujagimiui.


Gydytoja Aušrelė Kudrevičienė (LSMU MA Neonatologijos klinika) pristatys pranešimą „Išnešiotų naujagimių virkštelės arterijos kraujo šarmų – rūgščių pusiausvyros ir laktatų ryšys su gaivinimo apimtimi“. Virkštelės arterijos šarmų – rūgščių pusiausvyros tyrimas yra vienas pagrindinių vaisiaus hipoksijos kriterijų. Bus pristatytas Neonatologijos klinikoje atlikto tyrimo rezultatai. LSMU ligoninės Kauno klinikų filialo „Lopšelis“ direktorė dr. Audronė Prasauskienė apžvelgs vaiko raidos sutrikimus ir galimą pagalbą. Raidos sutrikimas – tai bet kokios kilmės vaiko vystymosi sutrikimas, kai laiku neįgyjami vaiko amžiui būdingi motoriniai, kalbiniai, socialiniai, mokymosi ir savarankiškumo įgūdžiai. Pagalba šeimai teikiama keliais etapais: svarbu kuo anksčiau nustatyti sutrikimą, o rizikos grupes – stebėti ir kartoti vaiko vertinimą. Išsiaiškinus sutrikimą, svarbu nustatyti tikslią diagnozę, išsiaiškinti gretutines ligas ir pradėti taikyti klasikinius raidos terapijos būdus.


Eglė Žemaitienė
Kauno klinikų atstovė spaudai
Tel: 8 37 326581, mob. tel. 8 682 68423
El. paštas: atstove.spaudai@kaunoklinikos.lt