Kauno apskrityje registruotas pirmasis šiemet tymų atvejis

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Kauno apskrityje registruotas pirmasis šiais metais tymų atvejis Lietuvoje. Tymais susirgo 20 metų vyras, kuris savaitę viešėjo Italijoje. Jaunas vyras blogai pasijuto po kelionės praėjus penkioms dienoms, kuomet pasireiškė pirmieji ligos simptomai, dar po savaitės jis buvo paguldytas į ligoninę.


Gegužės 16-ąją tymų diagnozė buvo patvirtinta laboratoriškai. Susirgęs vyras nuo tymų nebuvo skiepytas.



Pernai Lietuvoje buvo registruoti du tymų atvejai. Susirgo 20 m. vyras taip pat po kelionės į Italiją ir 53 m. moteris, grįžusi iš Didžiosios Britanijos. 2002 m. Lietuvoje buvo stebėtas tymų protrūkis, o nuo 2003 m. registruoti tik pavieniai tymų atvejai. Nė vieno atvejo nebuvo registruota tik 2009 m.



Lietuvoje situacija kol kas yra stabili, tačiau susirgimų tymais sparčiai daugėja Europos regione. Apie tai įspėja ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras. 2011 m. Europos regione jau užregistruota 6500 tymų atvejų. Epidemiologiniai ir virusų genotipavimo tyrimai patvirtino, kad tymų virusas „įvežamas“ iš vienų Europos šalių į kitas, jis patenka ir į kitus pasaulio regionus.



Viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendorių schemų.



ULAC specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienio šalis.



Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.



Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas).



Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 615 17 383
beata@ulac.lt

Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras