Pernai užregistruota daugiau susirgimų kiaulyte

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje epideminiu parotitu (kiaulyte) susirgo 87 asmenys. Tai 13 atvejų daugiau nei registruota 2009 m. (74). Medikai primena, kad nuo šios ūmios virusinės infekcijos apsaugo skiepai.

Dažniausiai pernai kiaulyte sirgo vaikai iki 17 m. (66 proc.), taip pat asmenys iki 34 m. (28 proc.). Dažniau berniukai ir vyrai (51 susirgimo atvejis), nei mergaitės ar moterys (36 atvejai). 2010 m. dauguma susirgimų epideminiu parotitu buvo užregistruoti Vilniaus (33 proc.) ir Kauno (19 proc.) administracinėse teritorijose.

Analizuojat pastarųjų penkerių metų (2006-2010 m.) sergamumo epideminiu parotitu tendencijas yra stebimas sergamumo epideminiu parotitu didėjimas. Sergamumo rodiklis epideminiu parotitu Lietuvoje 2008 m. siekė 2,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų ir jis žemesnis nei registruotas ES šalyse vidurkis (2,82). Aukščiausi sergamumo kiaulyte rodikliai registruoti Liuksemburge ir Jungtinėje Karalystėje, kur sergamumo rodiklis siekė 5,4 ir 4,3 atitinkamai.

Pagrindinė epideminio parotito profilaktikos priemonė – skiepai. Skiepijama kombinuota MMR vakcina, kurios sudėtyje yra raudonukės, tymų ir epideminio parotito vakcininės padermės, t.y. paskiepijama iš karto nuo trijų infekcijų. Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo šių trijų infekcijų skiepijama du kartus: antraisiais gyvenimo metais ir 6–7 metų vaikai.


ULAC medikai primena, kad epideminis parotitas – tai ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti seilių liaukų pažeidimu. Infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus. Iš sergančiojo kiaulyte ligą sukeliantis virusas su seilių lašeliais išsiskiria į aplinką ir oro lašeliais yra perduodamas kitam asmeniui.  Inkubacinis (slaptasis) ligos periodas vidutiniškai trunka apie savaitę. Ligos sukėlėjo (viruso) seilėse aptinkama 3-4 dienas iki ligos klinikinio pasireiškimo ir 3-5 pirmąsias ligos dienas yra labiausiai užkrečiamas.

 

Persirgęs kiaulyte žmogus įgyja ilgalaikį imunitetą, tačiau ši liga yra pavojinga savo komplikacijomis: meningitu, smegenų uždegimu, kasos uždegimu. Itin ši liga pavojinga berniukams, nes gali būti pažeistos lytinės liaukos ir tai gali tapti nevaisingumo priežastimi. Kartais epideminio parotito virusas pažeidžia smegenis, sukeldamas jų uždegimą, kuris gali komplikuotis kurtumu ar kitais sveikatos sutrikimais.

 

ULAC duomenimis, pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje yra išlaikomos pakankamai aukštos (96-97 proc.) skiepijimo apimtys MMR vakcina. Dažniausiai šia liga suserga nepasiskiepiję asmenys.

 

Daugiau informacijos apie epideminį parotitą galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje www.ulac.lt

 

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 615 17383
beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras