Virusinių hepatitų grėsmė

Virusiniai hepatitai yra viena aktualiausių problemų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas 12-tas pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs hepatito virusu. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, pernai Panevėžio apskrityje užregistruota 3 kartus daugiau virusinių hepatitų atvejų nei 2009 metais.

2010 metais Panevėžio apskrityje sergamumas virusiniais hepatitais siekė 0,36 atvejo/10 000 gyventojų, tuo tarpu Lietuvoje – 0,61 atvejo/10 000 gyventojų. Šalyje, taip pat ir Panevėžio apskrityje dažniausiai registruojamų virusinių hepatitų yra hepatitas B. Praėjusiais metais Panevėžio apskrityje sergamumas hepatito B virusu buvo 0,29 atvejo/10 000 gyventojų ir viršijo Lietuvos Respublikos rodiklius (0,21 atvejo/10 000 gyventojų).

Hepatito B virusas pakenkia kepenų funkciją ir aktyvuoja žmogaus imuninę sistemą, kuri stengiasi su patekusiu virusu kovoti, dėl to vystosi ūmus kepenų uždegimas. Nedidelė dalis infekuotų asmenų negali atsikratyti viruso ir liga pereina į lėtinę formą. Tokiems asmenims gresia mirtis nuo kepenų cirozės ar kepenų vėžio. Hepatitu B užsikrečiama kontaktuojant su infekuoto asmens organizmo skysčiais.

Hepatito B užkrato šaltinis yra lėtiniu hepatitu sergantys ligoniai ir besimptomiai viruso nešiotojai. Virusas plinta pro pažeistą buityje odą bei gleivinę, darant gydomąsias procedūras nepakankamai steriliais instrumentais, perpilant infekuotą kraują ar jo komponentus. Užkratas plinta lytiniu būdu, o per placentą gali būti perduotas vaisiui.

Hepatitas B yra vakcina valdoma infekcija. Vienas iš efektyviausių hepatito B kontrolės būdų – visuotina kūdikių ir asmenų, priklausančių rizikos grupėms, vakcinacija. Nuo 1998 metų šie skiepai įtraukti į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir pradėtas visuotinis kūdikių skiepijimas hepatito B vakcina.

2010 metais Panevėžio apskrityje  pasiektos geros vakcinacijos apimtys skiepijant hepatito B vakcina vaikus iki 1 m. ir 12 m. (atitinkamai 99,2 ir 99,1 proc.).

Centro specialistai pataria nesinaudoti kitų asmenų nesteriliais švirkštais, adatomis, manikiūro ar pedikiūro instrumentais, dantų šepetėliu. Naudokitės apsauginėmis priemonėmis ir venkite mikrotraumų darbo metu atliekant invazines procedūras, tyrimus, kai yra kontaktas su paciento krauju. Praktikuokite saugų seksą. Taip pat labai svarbu laikytis asmens higienos reikalavimų.


Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: rimgaudas.markelis@panevezys.vvspt.lt   

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas:
vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt