Dėl vis didėjančio sergamumo širdies ligomis Persijos įlankos šalyse galima kaltinti urbanizaciją ir kultūrinius įpročius

Viena iš vis labiausiai plintančių širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių Persijos įlankos šalyse (angl. Gulf states; joms priskiriamos Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kataras, Kuveitas, Bahreinas ir Omanas) yra sparčiai gerėjanti socioekonominė padėtis. Prie jos prisideda ir giliai įsišaknija šalies kultūrinės tradicijos.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis,
60 proc. Arabų šalyse gyvenančių vyrų ir 70 proc. moterų turi viršsvorio arba yra nutukę, arterinės hipertenzijos ir diabeto dažnis siekia 25 proc., o fizinis neaktyvumas tarp vyresnių nei 20 amžiaus žmonių yra dar labiau paplitęs. Šias sveikatos problemas skatina ne tik urbanizacija ir visur keliavimas mašina, bet ir socialiniai ir kultūriniai barjerai, su kuriais ypač dažnai susiduria moterys, pvz., jos neturi galimybių ir drąsos užsiimti grupine mankšta viešoje vietoje.

Dar viena įsišaknijusi Vidurio Rytų tradicija yra vandens pypkė arba kaljanas, kurią pastoviai rūko net 34 proc. paauglių ir dar daugiau suaugusių vyrų bei moterų. Nors anksčiau buvo teigiama, jog vandens pypkė yra kur kas mažiau pavojinga už cigaretes, tačiau šiuo metu manoma, jog šis skirtumas nėra toks didelis, be to, vandens pypkė yra paskata pradėti rūkyti cigaretes [1]. Remiantis neseniai atlikta Persijos įlankos ūmių koronarinių įvykių registro studija (angl. Gulf Registry of Acute Coronary Events – GRACE), 38 proc. diagnozuotų pacientų rūkė cigaretes ir 4,4 proc. – vandens pypkę [2]. Nustatyta, jog vandens pypkės megėjai buvo vyresni negu rūkantieji cigaretes ir dažniau moteriškos lyties. Nors rūkančiųjų vandens pypkę dažnis šiame tyrime nebuvo labai didelis, vis dėlto jos populiarumas akivaizdus tiek Arabų šalyse, tiek JAV, Kanadoje ir Vokietijoje. Vandens pypkės rūkymas trunka nuo 30 iki 60 minučių, per kurias dūmą galima įkvėpti net 100 kartų, o jo bendras gaunamas tūris apytiksliai gali būti 500000 ml, kuomet surūkius vieną cigaretę, jis lygus 500-600 ml.

Saudo Arabijos Širdies asociacijos viceprezidentas profesorius Hani Najm teigia, jog šalis sėdi ant uždelsto veikimo bombos. Jo manymu, po 15-20 metų širdies ligų reikšmingai padaugės, ir šiuo metu reikia visą dėmesį sutelkti į pirminę rizikos veiksnių prevenciją visose Vidurio Rytų valstybėse.


Daugiau informacijos:

ESC Press Office
press@escardio.org
33(0)4 92 94 8627
European Society of Cardiology

Daugiau apie ESC parengtą programą:
http://www.escardio.org/congresses/global-activities/saudi-arabia/saudi-heart/Pages/welcome.aspx
Daugiau apie Saudo Arabijos Širdies asociacijos konferenciją:http://www.sha-conferences.com/


Literatūra

(1) Maziak W. The global epidemic of waterpipe smoking. Addictive Behaviors 2011; 36: 1-5.
(2) Al Suwaidi J, Zubaid M, El-Menyar AA, et al. Prevalence and outcome of cigarette and waterpipe smoking among patients with acute coronary syndrome in six Middle-Eastern countries. Eur J Cardiovasc Prevent Rehab 2011; DOI: 10.1177/1741826710393992
(3). Maziak W, Ward KD, Soweid RAA, Eissenberg T. Tobacco smoking using a waterpipe: a re-emerging strain in a global epidemic. Tobacco Control 2004; 13: 327–333.