Kongrese šiomis aktualiomis temomis buvo perskaityta nemažai pranešimų. Apie pilvinį nutukimą ir ką jis reiškia pacientui įdomų pranešimą parengė prof. Ž. Petrulionienė (VUL SK Kardiologijos ir angiologijos centras), jos kolegė dr. J. Barysienė savo pranešime išsamiai išnagrinėjo prieširdžių virpėjimo ir arterinės hipertenzijos sąsajas, apie AKF inhibitorių farmakologines savybes, jų išskirtinumą savo mintimis dalijosi prof. R. M. Babarskienė (LSMU MA Kardiologijos klinika), o jos kolegė doc. dr. G. Šakalytė plačiau apžvelgė žinias apie arterinę hipertenziją, kurias būtina žinoti gydytojui ir pacientui, o savo antrajame pranešime panagrinėjo didelių ARB dozių naudą ir riziką klinikinėje praktikoje. Kongreso dalyvius ypač sudomino Lietuvos dietologų draugijos prezidentės doc. dr. E. Gavelienės (VUL SK) pranešimas apie mokslinį požiūrį į šokoladą ir kavą, nes pasaulyje iš skysčių po vandens kavos suvartojama daugiausiai. Tad žmonės tikrai turi žinoti atskirų kavos rūšių skirtumus, jos paruošimo būdus, kiekį, kuris nekenkia sveikatai ir t. t.
Kongreso aktualijos
Prof. R. Šlapikas (LSMU MA Kardiologijos klinika) pranešime apžvelgė įvairių šalių ir organizacijų arterinės hipertenzijos gydymo gaires, pabandė prognozuoti, kokių pasikeitimų ir naujovių galime sulaukti ateityje. Kaip žinia, planuojama, jog 2012 m. Amerikos širdies asociacija patvirtins atnaujintas JNC-8 AH diagnostikos ir gydymo nuorodas, o Europos kardiologų draugija naujas gaires turėtų pristatyti 2013 m. Renginio šeimininkas, Lietuvos arterinės hipertenzijos viceprezidentas doc. dr. M. Miglinas kongreso aktualiausia ir įdomiausia paskaita įvardijo atsparios AH gydymo atliekant inkstų denervaciją pirmųjų rezultatų pristatymą. Pirmą kartą Lietuvos medicinos istorijoje VUL Santariškių klinikose dviem pacientams kateteriniu būdu sukėlus nejautrą buvo atlikta simpatinės nervų sistemos inkstų denervacija. Procedūra truko neilgai, o rezultatai labai įspūdingi. Pacientams, kuriems iki tol reikėjo vartoti penkis šešis vaistus, po procedūros kraujospūdis sumažėjo iki mažiau nei 140/90 mm Hg. Dabar vienas iš jų vartoja tik tris, kitas – tik du vaistus. Tokie rezultatai gydytojus labai džiugina. Aptartos šios procedūros indikacijos, nes jos nebus galima taikyti visiems pacientams – tik tiems, kurie serga vaistams atsparia arterine hipertenzija.
Kongreso svečiai
Kongrese dalyvavo ir kviestiniai svečiai, ekspertai iš užsienio. Jungtinės Karalystės atstovas prof. K. Foksas (K. Fox) pristatė 2011 m. priimtas NICE arterinės hipertenzijos gydymo gaires, taikomo medikamentinio gydymo etapiškumą. Prof. Fox domėjimosi sritis yra hipertenzija ir jos poveikiu smegenims, ypač pažinimo funkcijoms. Kaip žinia, labai daug demencijos formų susijusios su arterine hipertenzija ir ateityje šiems dalykams bus skiriama vis daugiau dėmesio, nes labai svarbu ne tik pailginti žmogaus gyvenimą, bet ir siekti, kad tas gyvenimas būtų kokybiškas. Profesorius iš Italijos A. Skuteris (A. Scuteri) pabrėžė, jog labai svarbu sergantiems arterine hipertenzija anksti nustatyti mikrokraujagyslinį smegenų pažeidimą ir demenciją, paskirti tinkamiausius vaistus ir t. t.