Birželio 1–2 dienomis šalia Daugų įsikūrusiame vaizdingame Dvarčėnų dvare vyko 12-aisis Lietuvos skausmo draugijos (LSD) suvažiavimas. Kaip jau įprasta, organizatoriai (nors didžiausias veiklos krūvis ir atsakomybė gulė ant Lietuvos skausmo draugijos prezidento bei „Skausmo medicinos“ žurnalo vyriausiojo redaktoriaus Arūno Ščiupoko pečių, jam uoliai talkino LSD valdybos nariai: prezidento pavaduotojas K. Petrikonis, atsakingoji sekretorė J. Buterlevičiūtė, V. Kačiurinienė) pasistengė paįvairinti renginį nestandartiniais sprendimais. Pirmiausia, pasirinkta labai įdomi suvažiavimo vieta – ne kokio nors didmiesčio konferencijų salė, o gana nuošalus, bet labai įspūdingas Suvingio bei Didžiulio ežerų apsuptas gamtos kampelis. Iš tiesų po įtempto darbo, pacientų antplūdžio, kitos veiklos kiekvienam specialistui labai naudinga bent trumpam atsipalaiduoti, aptarti aktualius klausimus, padiskutuoti, pabendrauti ir tiesiog linksmai praleisti laiką.
Skausmo teorijoje ir praktikoje
Suvažiavimo mokslinės-praktinės konferencijos tema – „Skausmo teorija ir praktika – 2012“, taigi suvažiavimo plenarinėse sesijose buvo siekiama į skausmo mediciną pažvelgti plačiau apimant įvairių sričių specialistų požiūrį. Pranešimus apie neurologijos ir skausmo medicinos teorinius praktinius modelius, šiandieninį skausmo medikamentinį gydymą bei PSO analgezijos schemą ir skausmo bei paliatyviosios medicinos onkologijoje ypatumus skaitė neurologas doc. K. Petrikonis, klinikinis farmakologas doc. E. Kaduševičius, paliatyviosios medicinos gydytoja J. Buterlevičiūtė. Pranešimus apie tarpkultūrinę psichologiją ir skausmo mediciną pasirinko psichologė doc. R. Sagautytė, o slaugos medicinos specialistė doc. A. Blaževičienė kalbėjo labai aktualia ateities valios testamento etinių ir teisinių aspektų tema.
Gyvename pasauliniais kovos su galvos skausmu metais, kuriuos paskelbė tarptautinė skausmo studijų asociacija. Todėl suvažiavime, padedant MSD kompanijai, buvo organizuotas simpoziumas, skirtas galvos ir veido skausmui. Doc. A. Ščiupokas suvažiavimo dalyvius supažindino su pasaulinėmis galvos skausmo aktualijomis, neurologė doc. J. Obelenienė pasidalijo mintimis apie pirminio galvos skausmo teoriją ir praktiką. Veido ir žandikaulių chirurgas prof. G. Sabalys, kuris neabejotinai yra veido skausmo medicinos „tėvas“ Lietuvoje, kalbėjo apie veido skausmų teoriją ir praktiką šiandien, nubrėžė ateities perspektyvas. Neurochirurgas doc. E. Marcinkevičius nagrinėjo neurovaskulinio konflikto sukeltos trigeminalgijos chirurgijos klausimus malšinant veido skausmą.
Skausmo mokyklėlės tradicijos
Jau tradicija tampa suvažiavime rengti skausmo mokyklą. Vienas perspektyviausių šiandienos kineziterapeutų Lietuvoje V. Zaveckas jau tradicija tampančioje skausmo mokyklėlėje ne tik supažindino dalyvius su naujausia kaklo bei pečių juostos kineziologijos ir skausmo kineziterapijos metodika, bet ir praktiškai pademonstravo pratimus, kurie gali labai pagelbėti skausmo surakintiems pacientams. O kad nestinga jaunimo, besidominčio skausmo medicina ir nuolat besitobulinančio, parodė tezių atrinkti pranešimai, iš kurių geriausiu pripažintas LSMU Anesteziologijos klinikos rezidento T. Česnaičio pranešimas apie operacinės žaizdos infiltraciją anestetikais ir jos įtaką pooperaciniam skausmui. Šio pranešimo autoriui suteikta premija – Lietuvos skausmo draugija remia jo dalyvavimą 14-ajame Pasaulio skausmo kongrese.
Socialinė programa
Netrūko suvažiavime ir socialinės programos akcentų. Įdomiausia pirmos suvažiavimo dienos dalimi tapo tradicinis Arūno Pakulos taurės krepšinio turnyras. Daugų V. Mirono gimnazijos sporto salėje dėl taurės kovojo 4 komandos. Turnyro finale po įtemptos, bet labai entuziastingos kovos nugalėtojais buvo pripažinti Elite Medicale vyrai, įveikę Alytaus medikų rinktinę. Jiems atiteko ne tik nugalėtųjų taurė, bet ir visų dalyvių dėmesys bei nuoširdūs sveikinimai.
Dėmesys pacientams
Naujas draugijos suvažiavimo darbo akcentas – skausmo pacientų, kurie nuoširdžiai pasidalijo pasitaikančiais sunkumais, dalyvavimas šiame renginyje. Problemos – tai ne tik sunki skausmo ligos sukelta negalia, bet ir patiriami nesklandumai siekiant gauti efektyvią skausmo gydymo ir diagnostikos pagalbą. Tai rodo, kad medikai dar turi gerokai pasistengti tiek pažinti skausmą, tiek organizuoti skausmo medicinos tarnybos darbą. Galbūt kylančius klausimus padės išspręsti ir patys skausmo pacientai, ketinantys burti savo draugiją.
Vis dėlto gražių skausmo medikų ir pacientų bendravimo pavyzdžių yra ir šiandien. Tuo suvažiavimo dalyviai galėjo įsitikinti vakaronės metu: vakaro vedėju ir geros nuotaikos šaltiniu tapo vakaro muzikantas Alius Zakarauskas, kuriam likimas lėmė negalią – jam amputuota koja, bet, laimei, suteikta gera skausmo medikamentinė kontrolė.
„Skausmo medicinos“ sukaktis
Suvažiavimo vakaronės metu buvo paminėta ir žurnalo „Skausmo medicina“ dešimtmečio sukaktis. Vyriausiasis redaktorius doc. A. Ščiupokas išsaugojo visus šio leidinio numerius, su kuriais iš naujo susipažinti bei prisiminti jų medžiagas galėjo kiekvienas dalyvis. Beje, nemažai autorių, bendradarbiavusių rengiant žurnalą nuo pirmojo numerio, dalyvavo ir šioje šventėje. Malonu, kad vyr. redaktorius gražiai įvertino ir leidėjų darbą – jiems ne tik nepagailėjo gražių žodžių, bet ir apdovanojo įspūdingais suvenyrais. Doc. A. Ščiupokui ir jo vadovaujamai redakcinei kolegijai leidėjai palinkėjo sėkmingai dirbti toliau.
Žvilgsnis į ateitį
Antroji LSD renginio diena prasididėjo rytiniu krosu ir maudynėmis ežere. Tenka pripažinti, kad entuziastų žvaliai pradėti apniukusią ir gana vėsoką vasaros dieną nebuvo daug, bet tie, kurie pasiryžo šiam žingsniui, liko labai patenkinti.
Renginyje buvo aptarti Lietuvos skausmo draugijos metinės veiklos rezultatai bei nutarta, kad 13-asis skausmo draugijos suvažiavimas vyks 2013 m. pavasarį Plungėje, prie Platelių ežero.