Viršutinių kvėpavimo takų sausumas (nosies ir burnos) – tai simptomų kompleksas, atsirandantis dėl įvairių priežasčių, sukeliantis nemalonius pojūčius ir bloginantis žmogaus gyvenimo kokybę. Vien burnos sausumo paplitimas skirtingose šalyse ir amžiaus grupėse yra labai įvairus. JAV burnos sausumu skundžiasi apie 30 proc. suaugusių žmonių. Ištyrus Švedijoje 3 313 atsitiktinai atrinktų žmonių nuo 20 iki 80 metų, burnos sausumas nustatytas: 32,5 proc. vyrų ir 28,4 proc. moterų.
Nemažai žmonių skundžiasi ir nosies gleivinės pakitimais, iš kurių vienas dažniausių – nosies gleivinės išsausėjimas. Nosies ertmė išklota gleivine, kuri išvalo, sušildo ir sudrėkina į plaučius plūstantį orą. Šias funkcijas gali atlikti tik sveika nosies gleivinė. Todėl kiekvienam derėtų pasirūpinti burnos ir nosies gleivinės būkle.
Burnos sausumas
Dažniausiai seilių sumažėja dėl sutrikusios seilių liaukų funkcijos, kuri gali būti kokios nors vidaus organų ligos pradžios, patologinį seilių liaukų pakitimo, šalutinių vaistų poveikio požymis. Burnos sausumas gali išsivystyti esant A bei B grupės vitaminų stokai, kitų medžiagų apykaitos sutrikimams. Kartais seilių kiekis pakinta sergant vėžiu, po spindulinio gydymo, apsinuodijus. Taip pat dėl didelės balso apkrovos, kvėpavimo pro nosį sutrikimo (pvz., peršalus); sauso aplinkos oro dėl šildymo ar kondicionierių; alergijos žiedadulkėms (šienligės) ar rūkymo, Dažniausiai pacientai skundžiasi: burnos sausumu, burnos ertmės peršėjimu ir deginimu (tarytum burna pilna smėlio), padidėjusiu troškuliu, pakitusiu skoniu, sunkesniu rijimu, kramtymu (maisto gabaliukai „limpa“ prie dantų), nemaloniu skoniu ir burnos kvapu, dantų jautrumu, dažnai atsirandančiu ėduoniu bei gastroezofaginiu refliuksu, sunkumu kalbėti ar kvėpuoti pro burną, bloga plokštelinių protezų fiksacija ir skausmingu jų nešiojimu, kartu jaučiamu bendru nuovargiu. Dėl to pablogėja pacientų gyvenimo kokybė ir adaptacija.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2012 Nr. 4