Apie tai, kas vyksta Latvijos farmacijos rinkoje, – jau esame rašę. Šįkart pateikiame įdomų ir gana kritišką žvilgsnį į susiklosčiusią situaciją – kalbiname Latvijos farmacijos sąjungos prezidente Kitija Blumfelde
Prieš pokalbį sakėte, jog Latvijos vaistininkams dabar nelabai palankus laikotarpis – vyksta rimta kova su Sveikatos apsaugos ministerija, kurios priimamus arba labai aktyviai keičiamus įstatymus vadinate eksperimentais. Kaip manote, kodėl taip yra?
Sunku atsakyti… Lyg ir siekiama gerinti darbo sistemą, bet priimant bet kokią įstatymo pataisą situacija vis blogėja – gaunamas priešingas rezultatas, nei buvo tikėtasi. Sveikatos apsaugos ministerijai nusiunčiau gana ilgą laišką, kuriame bandau paaiškinti situaciją vaistinėse. Manau, valdžios atstovai siekia, kad vaistinėms nebūtų teikiamos jokios formos nuolaidos. O aš noriu įrodyti, kad sėkmingas vaistinių darbas negali vykti tik pagal įstatymą taikant numatytus antkainius… Panašiai kaip Lietuvoje, Latvijoje vaistų antkainiai labai maži. Vidutinis antkainis priklauso nuo to, už kokią kainą vaistinė pirko vaistus. Jeigu jie kainuoja iki lato – taikomas 40 proc. antkainis. Pats mažiausias – 5 latų antkainis taikomas, jei vaistas kainuoja daugiau nei 50 ar 100 latų. Vidutiniškai antkainis vaistinėse – nuo 15 iki 20 proc., kiek mažesnis – kompensuojamiesiems vaistams. Jis nėra vienodas. Jeigu vaistinėse, kur kompensuojamieji vaistai sudaro 30, 40 ir net 80–90 proc. visos produkcijos (nes sumažinti antkainiai, kuriuos galima pritaikyti kompensuojamiesiems vaistams), antkainių vidurkis automatiškai krinta. Vaistinės gaunamas pelnas, įvertinus ir suteikiamas nuolaidas, ir visas išlaidas bei mokesčius, vidutiniškai yra iki 3, na, gal 4 proc. Tai visiškai nenormalu. Tačiau tokį pelną gauna vadinamosios mažosios arba vidutinės vaistinės, nepriklausančios tinklams. Taigi, jeigu ne antkainiai, vaistinė dirbtų nuostolingai. Iš tiesų tai pakankamai sudėtinga situacija. Tai tik viena problema. Matau daug netvarkos ir kompensuojamųjų vaistų sistemoje. Pakeisti šios sistemos principai ir dabar vyksta dideli ginčai su ministerijos atstovais.
Sakykite, kas keičiama vaistinių veikloje?
Pas mus dabar yra panašiai kaip ir Lietuvoje. Gydytojas išrašo vadinamuosius patentuotus (generinius) vaistus tarptautiniu pavadinimu, o vaistininkas pacientui pasiūlo pačius pigiausius vaistus, kurie nurodyti sąraše. Bet, kitaip nei jūsų sistemoje, mūsų pacientai dabar skiriami į dvi kategorijas – vadinamieji naujieji ir senieji. Naujaisiais vadinami tie pacientai, kuriems ką tik diagnozuota liga ir pirmą kartą skiriamas koks nors konkretus vaistas iš kurios nors vaistų grupės. Gydytojas būtinai privalo išrašyti tik generinį vaistą, nors galbūt ligoninėje pacientui buvo skiriamas kitas. Taigi turi būti pasiūlytas pats pigiausiais referentinis vaistas.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2012 Nr. 7