Pradedama manyti, kad puikus ginklas prieš ŽIV infekciją yra motinos pienas (MP). Dar nežinoma, kuris tiksliai MP komponentas turi viruso bei ląstelių, jau užkrėstų virusu, nukenksminimo savybių. Be to, neaišku, kas blokuoja ŽIV transmisiją pelėse, kurios turi žmogaus imuninę sistemą.
Jei naujagimis išvengė ŽIV užsikrėtimo gimimo metu, apie 15 proc. vis tiek infekuojami ŽIV ankstyvoje vaikystėje. Kadangi virusas patenka į motinos pieną, iki šiol ŽIV teigiamoms motinoms maitinimas krūtimi yra kontraindikuotinas.
Pradėjus tyrimą, viskas pasisuko netikėta linkme. Mokslininkė Angela Whahl iš North Carolina universiteto sukūrė peles, turinčias žmogaus kaulų čiulpus, kepenis, užkrūčio liaukos audinius, taip sukurdama žmogaus imuninę sistemą pelės organizme. Visos pelės užkrėstos ŽIV po to, kai virusas pateko į burnos ertmę. Pelės, kurios maitintos MP su žmogaus imunodeficito virusu, neužsikrėtė.
Ankstesni tyrimai lyg ir turėjo užuominų apie MP antivirusines savybes, tačiau dar niekada nebuvo pastebėta, kad MP apsaugotų nuo ŽIV transmisijos. Taigi pagrindinė mokslininkų misija sužinoti, kas yra tas paslaptingas komponentas, apsaugantis nuo šio pavojingo viruso. Kai jis bus identifikuotas, galbūt paaiškės savybės, slopinančios ir kitas lytiškai plintančias ligas.
Išlieka klausimas, kodėl ŽIV teigiamoms motinoms maitinant krūtimi naujagimis visgi užsikrečia. Yra galimybė, jog kūdikis žįsdamas pažeidžia motinos spenelį, ir virusas patenka ne per pieną, bet per infekuotą motinos kraują.