Sustabdytas autizmo tyrimas dėl šaldiklio gedimo

Jungtinėse Valstijose šaldiklio gedimas Harvardo universiteto McLean ligoninėje smarkiai pakenkė trečdaliui vienos didžiausių sirgusiųjų autizmu smegenų kolekcijų, tikėtina pristabdydamas šios ligos tyrimą ilgam laikui.

Vienas smegenų banko darbuotojų netyčia aptiko išjungtą šaldiklį. Manoma, kad šaldiklis nustojo funkcionuoti gegužės pabaigoje, o apsauginės sistemos nesuveikė. Per tą laiką 150 šaldiklyje buvusių smegenų atitirpo ir ėmė gesti prasidėjus puvimo procesui. Net trečdalis pagedusių smegenų buvo autistų.

Ši smegenų kolekcija, priklausanti palaikymo ir tyrimų organizacijai „Autizmas kalba“, suteikė labai vertingos informacijos, leidžiančios geriau suprasti, kas yra autizmas bei kaip smegenis veikia aplinkos ir imuniniai veiksniai. Būtent šios kolekcijos dėka 2004 metais atrasta, kad autizmas susijęs su imunine sistema. Taip pat kolekcija suteikia galimybę atrasti efektyvesnes gydymo bei profilaktikos priemones. Smegenys tyrimui buvo paimtos iš mirusių vaikų bei jaunų suaugusių žmonių, sirgusių autizmu.

Daugumos atitirpusių smegenų audiniai buvo padalyti ir dalis jų patalpinta atgal į šaldiklius. Kita pusė užkonservuota formaline. „Atitirpę audiniai vis dar gali būti tinkami genetiniams tyrimams, nes DNR nepažeista, tačiau kitos molekulės, įskaitant baltyminius junginius, greičiausiai yra smarkiai pažeistos“, – teigė Francise’as Benesas, Harvardo psichiatrijos profesorius bei smegenų audinių išteklių centro direktorius.     

Aplinkos ir kiti veiksniai gali keisti genų pagamintus baltymus. Būtent šiuos pokyčius ir nori vertinti autizmo tyrėjai.

Harvardo smegenų bankas šiuos preparatus rinko apie 20 metų, taigi naujų smegenų pavyzdžių surinkimas gali užtrukti.

Kitas didžiausias autizmo smegenų bankas yra Marylando universitete, JAV. Jame saugoma apie 60 smegenų.

 

http://www.boston.com/news/local/massachusetts/articles/2012/06/11/freezer_failure_at_brain_bank_hampers_autism_research/