Sinusito gydymas augaliniais preparatais

Atšalus orams, rinitas neretai vargina tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Dažniausiai jis praeina savaime, bet kartais tenka griebtis vaistų. Jei ūmi sloga kamuoja ilgiau kaip dešimt dienų ir jaučiamas skausmas kaktoje, nosies šaknyje, akiduobėse, galima įtarti, kad prasidėjo sinusitas. Negydomas jis gali komplikuotis ir sukelti rimtus sveikatos sutrikimus.

 

Sinusito atsiradimo mechanizmas

Sinusitas – tai kauluose aplink nosį, aki ir skruostų srityse esančių oringų ertmių, sinusų arba kitaip – ančių, gleivinės uždegimas. Sinusai – tai tarsi oro pripildytos pagalvės, iš vidaus padengtos gleivėta plėvele. Jų yra kauluose aplink nosį, akis ir skruostų srityje. Gleivių perteklių sinusai nusausina pro kanalą, vedantį į nosies ertmę. Sinusitas yra vienas dažniausių sutrikimų, bloginančių pacientų gyvenimo kokybę bei sutrikdančių sveikatą. Sąvoka „sinusitas“ tiksliai apibūdina anatominių struktūrų, ribojančių viršutinius kvėpavimo takus, dalyvavimą uždegimo procese. Paburksta gleivinė, sutrinka sinusų ventiliacija ir drenažas, prasideda vadinamojo ostiomeatalinio komplekso blokada. Sinusuose ima kauptis sekretas, mažėja deguonies kiekis ir pH, sutrinka virpamojo epitelio funkcija – susidaro palankios sąlygos bakterijoms daugintis, o bakterijos ir granulocitų išskiriamos proteazės pažeidžia gleivinę – vystosi sinuso gleivinės uždegimas.

Klinikiniai sinusito požymiai

Sinusitas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminio sinusito simptomai yra: spaudimas, skausmas sinusų srityse, nosies užgulimas, tekėjimas, kosulys, gerklės ir galvos skausmas. Ligonis gali karščiuoti.Lėtinis sinusitas dažniausiai yra nesusijęs su infekcija. Lėtinio sinusito simptomai ne tokie pastebimi kaip ūminio, sergantysis nekarščiuoja. Negydomas sinusitas gali tęstis ištisus mėnesius ar metus. Ūminį sinusitą gali būti sunku atskirti nuo peršalimo, todėl jis diagnozuojamas atsižvelgiant į paciento nusiskundimus ir kruopščiai apžiūrėjus nosies gleivinę. Nosies gleivinei apžiūrėti gali būti naudojamas specialus endoskopas. Sergant ūminiu sinusitu, gydytojui spustelėjus sinusus, jaučiamas skausmas. Lėtinis sinusitas diagnozuojamas rentgeno spinduliais peršvietus sinusus, sudėtingais atvejais jo diagnostikai gali būti naudojama kompiuterinė tomografija.

Komplikacijos pavojingos

Sinusito sukeltos komplikacijos labai pavojingos – jos gali žmogų suluošinti ar net būti mirties priežastimi. Komplikuotis gali tiek ūminis, tiek lėtinis sinusitas. Infekcijai iš sinusų patekus į akiduobę, gali išsivystyti akiduobės minkštųjų audinių uždegimas, kaulinės sienelės pažeidimas ar pūlinys arba akiduobės pūlinys.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2012 Nr. 7