SMILE IV tyrimo rezultatai: zofenoprilio ir ramiprilio derinių su acetilsalicilo rūgštimi efektyvumas gydant pacientus po ūminio MI

Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ir acetilsalicilo rūgštis (ASR) plačiai vartojami gydant išemine širdies liga ar/ir širdies nepakankamumu sergančius pacientus. Vis dėlto kai kurie tyrėjai linkę abejoti šio derinio saugumu.

AKFI ir aspirinas. Sinergija ir antagonizmas

AKFI ir ASR skirtingai veikia prostaglandinų metabolizmo grandis ir gali nenuspėjamai sutrikdyti prostaglandinų funkciją. Esama duomenų apie galimai neigiamą AKFI ir ASR derinio įtaką širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) sergančių pacientų išgyvenamumui. Kai kurių metaanalizių duomenimis, AKFI ir ASR sąveikauja antagonistiškai, todėl gali kliniškai reikšmingai susilpnėti AKFI poveikis ir sumažėti įtaka sergamumo ir mirtingumo rodikliams.

Išvados apie AKFI ir ASR derinių efektyvumą bei saugumą iki šiol daugiausia buvo grindžiami retrospektyviųjų ar post hoc tyrimų duomenimis. Šie tyrimai skyrėsi metodu, vertintais parametrais, pacientų charakteristikomis ir įtraukimo į tyrimus kriterijais, pacientams skirtais vaistų deriniais ir jų dozėmis. Turint omenyje, kad klinikinėje praktikoje vartojami AKFI preparatai turi farmakologinių proflio skirtumų, logiška manyti, kad įvairių AKFI preparatų sąveika su ASR taip pat gali būti skirtinga. Naujausiuose ekspertų sutarimuose nepateikiama konkrečių rekomendacijų dėl AKFI ir ASR derinių saugumo ŠKL sergantiems pacientams, tik pabrėžiama, kad reikalingi tolesni moksliniai tyrimai šioje srityje.

SMILE-4 pateikia atsakymą

Claudio Borghi su kolegomis, remdamiesi dvigubai aklo paralelinių grupių atsitiktinių imčių III fazės daugiacentrio tyrimo (SMILE-4) duomenimis, palygino dviejų AKFI derinių su ASR (zofenoprilio 60 mg/d. ar ramiprilio 10 mg/d. su ASR 100 mg/d.) efektyvumą ir saugumą ankstyvuoju ūminio miokardo infarkto (MI), komplikuoto sistolinio kairiojo skilvelio (KS) nepakankamumo, periodu.

SMILE-4 tyrime dalyvavo 771 abiejų lyčių 18–85 metų pacientai, sergantys ūminiu (ne daugiau kaip 24 val. nuo simptomų pradžios) dokumentiškai patvirtintu MI su ST pakilimu arba be ST pakilimo. Nė vienam tyrimo dalyviui nebuvo atlikta perkutaninė transluminalinė angioplastika, bet daliai pacientų buvo taikyta trombolizė. KS disfunkcija patvirtinta elektrokardiografiškai arba kliniškai: Killip klasė > 1 ir trečiasis širdies tonas arba plaučių sąstovio požymiai rentgenogramoje ir (arba) KS išstūmimo frakcija (IF) < 45 proc. Vėliau tyrimo protokolas buvo pakoreguotas: jame galėjo dalyvauti ir tie pacientai, kuriems atlikta perkutaninė transluminalinė angioplastika.

Į tyrimą nebuvo įtraukti pacientai, kuriems buvo ryški arterinė hipotenzija (sistolinis AKS < 90 mm Hg); inkstų arterijų stenozė ar širdies vožtuvų liga; iki tyrimo vartoję AKFI, angiotenzino receptorių blokatorių ar ASR arba alergiški (jautrūs) šiems vaistams; mažiau nei prieš 3 mėn. patyrę galvos smegenų infarktą (insultą); sergantys inkstų nepakankamumu (kreatinino kiekis > 2,5 mg/dl) ar kepenų nepakankamumu (transaminazių aktyvumas > 3 kartus didesnis už normalų), hematologinėmis ar kitomis sunkiomis ligomis. Pacientams buvo galima skirti antikoaguliantų, bet tik ūminiu miokardo infarkto periodu.

SMILE-4 tyrimas vyko aštuonių Europos valstybių 79 klinikiniuose centruose (ligoninėse). Tyrimo metodas atitiko Geros klinikinės praktikos gaires ir Helsinkio deklaracijos nuostatas.

Atsitiktine tvarka į grupes suskirstyti tiriamieji vartojo zofenoprilio su ASR (n = 389) arba ramiprilio su ASR (n = 382) minėtomis dozėmis.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 7, 2012