Žmogaus embrionų kamieninės ląstelės gali atkurti kurčių smiltpelių klausą

Gauti pirmieji įrodymai, jog kamieninės ląstelės gali atkurti ryšius tarp vidinės ausies ir smegenų.  

Daugiau nei 275 milijonai žmonių kenčia nuo vidutinio iki visiško kurtumo ir daugelis šių atvejų išsivystė dėl sutrikusio ryšio tarp vidinės ausies ir smegenų. Šefildo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai atrado raktą, kaip atitaisyti šią spragą, t. y. atkurti klausos nervo funkciją.

Tyrėjams pavyko diferencijuoti žmogaus embrionų kamienines ląsteles į dviejų rūšių ląsteles, būtinas klausai: klausos nervo ląsteles ir vidinės ausies plaukuotąsias ląsteles, kurios paverčia garsą elektriniais signalais. Tada šios ląstelės buvo transplantuotos į smiltpelių, kurioms chemine medžiaga ouabainu buvo pažeistas klausos nervas, bet ne plaukuotosios ląstelės, ausis. Praėjus 10 savaičių po procedūros kai kurios transplantuotos ląstelės suformavo naujus ryšius su smegenų kamienu. Dauguma gyvūnėlių pradėjo girdėti silpnesnius garsus, o bendras klausos pagerėjimas siekė 46 proc.

Pastarieji duomenys papildo šių metų liepą pasirodžiusią publikaciją, kurioje teigiama, jog genų terapija gali atkurti klausą įgimtą kurtumą turinčioms pelėms. Vidinės ausies struktūra yra itin subtili, todėl ir jos pažeidimo bei funkcijos atkūrimo mechanizmų yra ne vienas. Be to, kamieninėmis ląstelėmis ir genais galima atkurti ir kitas sensorines funkcijas, tokias kaip rega ir uoslė. Stenfordo universitete (Kalifornija, JAV) su kamieninėmis ląstelėmis dirbančių mokslininkų nuomone, dar reikia mažiausiai 15 metų, kol eksperimentiniai duomenys pavirs į konkrečius pacientų gydymo metodus.

 

Nature doi:10.1038/nature.2012.11402