Alprostadilio šlaplės lazdelės – naujas metodas erekcijos sutrikimams gydyti
Šiuolaikinėse erekcijos sutrikimų gydymo gairėse pacientams, kuriems pirmos eilės geriamieji vaistai erekcijos sutrikimams gydyti neveiksmingi ar yra kontraindikacijų juo svartoti, rekomenduojama skirti gydymą vazoaktyvių vaistų injekcijomis į akytkūnį. Teigiamas sintetinio prostaglandino E1 (alprostadilio) poveikis erekcijai buvo nustatytas dar 1985 m., o šiandien klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad vazoaktyvių preparatų injekcijos į akytkūnį veiksmingos 30–90 proc. erekcijos sutrikimų turinčių pacientų. Į šlaplę dedamas alprostadilis (MUSE®) (medikamentinė šlaplės sistema erekcijai gerinti) rečiau nei leidžiamosios formos vaistas sukelia priapizmą ir varpos fibrozę, o jį vartoti yra patogiau, diskomfortas mažesnis nei gydantis leidžiamaisiais vazoaktyviais vaistais.
Kas yra MUSE ir kam jis vartojamas
MUSE® yra vienkartinės šlaplės lazdelės, skirtos alprostadiliui į vyro šlaplę įdėti. Vienoje MUSE® šlaplės lazdelėje gali būti 500 arba 1000 µg alprostadilio. MUSE® šlaplės lazdelės skirtos vyrų pirminiam (organinės kilmės) erekcijos sutrikimui gydyti. Veiklioji medžiaga alprostadilis yra sintetinis junginys, identiškas natūraliam prostaglandinui E1, kuris didina viduląstelinę ciklinio AMP koncentraciją, plečia akytkūnių audinio kraujagysles, skatina arterinę kraujotaką ir taip sukelia varpos erekciją. Į šlaplę dedamo alprostadilio eliminacijos laikas trumpesnis nei 10 minučių. Gydytojas MUSE® šlaplės lazdeles gali skirti ne tik erekcijos sutrikimui gydyti, bet ir paciento erekcijos funkcijai tirti.
Alprostadilio veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais
Padma-Nahan ir bendradarbių atliktame dvigubai aklame placebu kontroliuojamame tyrime dalyvavo 1511 lėtiniu erekcijos sutrikimu, sukeltu įvairių organinių ligų, sergantys vyrai nuo 27 iki 88 metų. Tyrime vertintas į šlaplę dedamo alprostadilio veiksmingumas. Visų pirma, tiriamiesiems klinikoje buvo skirta 125, 250, 500 arba 1000 µg alprostadilio. Vyrai, kuriems pavyko sukelti erekciją šiuo vaistu, atsitiktiniu būdu buvo suskirstyti į alprostadilio ir placebo grupes ir toliau gydymas tęstas namuose 3 mėn.
996 vyrams iš 1511 (65,9 proc.), kuriems buvo skirta alprostadilio, dar klinikoje atliekamo tyrimo metu pavyko pasiekti lytiniam aktui pakankamą erekciją. Vėliau 299 vyrai iš 461 gydyto alprostadiliu (64,9 proc.) pranešė, jog bent vieną kartą pavyko atlikti lytinį aktą, tuo tarpu placebo grupėje apie tokį rezultatą pranešė tik 93 iš 500 vyrų (18,6 proc., p < 0,001). Alprostadilio poveikis buvo vienodas visose amžiaus ir erekcijos sutrikimo priežasties, įskaitant kraujagyslių ligas, cukrinį diabetą, operacijas ir traumas, grupėse (p < 0,001 visose grupėse lyginant su placebu). Dažniausias pastebėtas šalutinis poveikis – varpos skausmas. Jis nustatytas 10,8 proc. atvejų, bet tik nedidelė tiriamųjų dėl skausmo atsisakė toliau tęsti gydymą. Klinikoje 3,3 proc. dalyvių, kuriems buvo skirta alprostadilio, nustatyta hipotenzija, tačiau namie hipotenzijos simptomai tirimiesiems pasireiškė retai. Nė vienam alprostadilį vartojusiam vyrui nebuvo nustatytas priapizmas ar varpos fibrozė. Taigi, gydant į šlaplę dedamu alprostadiliu, tiek klinikoje, tiek namuose pavyko pasiekti lytiniam aktui pakankamą erekciją.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 6, 2012 „Ekspertų rekomendacijos“