Cukrinis diabetas labai pavojingas vyrų sveikatai
Prof. Balys Dainys
Cukrinis diabetas (CD) yra labai klastinga liga. Jo sukeliamos komplikacijos gali pakenkti ne vienam organui. CD sukelia diabetinę neuropatiją, angiopatiją pažeisdamas organus taikinius: akis, širdies ir kraujagyslių sistemą, inkstus. Komplikuojantis inkstų funkcijos nepakankamumui, pacientams atliekamos hemodializės.
Lytinės potencijos sutrikimas – ŠKL atspindys
Širdies ir kraujagyslių sistema anksčiausiai pažeidžiama sergantiems cukriniu diabetu. Na, o kadangi vyro lyties organo kraujagyslės, kurios varpą aprūpina krauju, yra siauros, jų spindis maždaug tik milimetro storio, sergant CD jos nukenčia pirmiausiai. Todėl CD sergantys vyrai šį sveikatos sutrikimą pajunta anksčiau nei kitas šios ligos sukeltas komplikacijas.
Kai pas mane apsilankęs pacientas ima skųstis pablogėjusia lytine potencija, pradėjus tirti šio sutrikimo priežastis dažnai paaiškėja, jog jis serga cukriniu diabetu. Tai iš tiesų nereti atvejai, kai būtent man, o ne šeimos gydytojui ar kitam specialistui, tenka pirmą kartą nustatyti šią diagnozę. Per metus būtent aš pirmasis CD nustatau maždaug dvidešimčiai vyrų. Tai ženklus skaičius.
Beje, pripažįstama išvada, jog nustačius lytinės potencijos sutrikimą, maždaug po 5 metų gali kilti kardiologinių sutrikimų, nes širdies vainikinės arterijos yra 5 kartus storesnės už varpos kraujagysles. Pagal šiuos rodiklius ir galima apskaičiuoti jų pažeidimo tikimybę. Smegenų kraujagyslės yra 10 kartų storesnės už lyties organo, todėl, jei sutrikusi erekcija ir širdies sutrikimai negydomi, maždaug po 10 metų gali ištikti insultas.
Skaudžios CD pasekmės vyrų sveikatai
Specialistai gali apytiksliai apskaičiuoti ir kitų gresiančių ligų išsivystymo laiką. Visais atvejais, kai į mane kreipiasi pacientas dėl erekcijos sutrikimo, būtinai patikrinu gliukozės koncentraciją jo kraujyje. Jeigu ji didelė, pacientą siunčiu pas šeimos gydytojus arba endokrinologus. Smulkiųjų arterijų susiaurėjimą paprastai gydau kraujagysles plečiančiais vaistais, nes kol kas pasaulyje nėra preparatų, kurie išvalytų kraujagysles nuo susiformavusių aterosklerozinių plokštelių. Taigi tokiais atvejais būtina stabilizuoti gliukozės koncentraciją kraujyje ir plėsti kraujagysles. Tai padės išvengti labai nemalonių ir skausmingų sveikatos problemų.
Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 9, 2012