Šlapinimosi sutrikimai – gyvenimo kokybės problema

Šlapimo nelaikymas – dar viena problema, su kuria ne taip retai susiduria CD sergantys asmenys, ne tik moterys, bet ir vyrai. Tarptautinė šlapimo sulaikymo draugija (angl. International Continence Society, ICS) šlapimo nelaikymą apibrėžia kaip objektyviai vertinamą būklę, kai nevalingai išteka bet koks kiekis šlapimo. Šis sveikatos sutrikimas gali pasireikšti bet kurio amžiaus žmonėms, bet vyresniems jis yra reikšmingai dažnesnis. Įvairių tyrimų duomenimis, šlapimo nesulaiko 17 proc. vyresnio amžiaus vyrų ir 35 proc. moterų. Lietuvoje šlapimo nelaikymu skundžiasi 42,7 proc. 50–70 m. amžiaus moterų ir 6,3 proc. 55–59 m. bei 22,6 proc. 70–74 m. amžiaus vyrų.

Nustatyta įvairių šlapimo nelaikymo mechanizmų ir formų. Šlapimas nesulaikomas, kai sutrinka dubens dugno organų palaikomoji funkcija, pakinta šlaplės ir šlapimo pūslės slėgių gradientas ar sutrinka šlapimo sistemos organų nervinė reguliacija. Dažniausiai pasitaiko įtampos šlapimo nelaikymas, dirglioji šlapimo pūslė ir mišrus šlapimo nelaikymas.

Pagal šlapimo nelaikymą sukėlusią priežastį skiriami penki pagrindiniai šlapimo nelaikymo tipai:

  • įtampos šlapimo nelaikymas;
  • skubos šlapimo nelaikymas (dirglioji šlapimo pūslė, arba neuromuskulinė šlapimo pūslės disfunkcija);
  • mišrus šlapimo nelaikymas;
  • persipildymo nelaikymas;
  • funkcinis šlapimo nelaikymas.

Įtampos šlapimo nelaikymas ne taip retai pasitaiko vyrams po prostatos operacijų, kai padidėjusi prostata pašalinama pro šlaplę ir taip suardomas šlaplės raukas.

Po prostatos ar kitų dubens organų operacijų vyrus gali pradėti varginti ir vadinamasis skubos šlapimo nelaikymas. Jam būdingas staiga atsirandantis noras šlapintis, trumpalaikis šlapimo nesulaikymas, padažnėjęs šlapinimasis ir šlapimo nesulaikymas lytinių santykių metu. Skubos šlapimo nelaikymą lemia per didelis šlapimo pūslės raumens dirglumas sutrikus nervinei reguliacijai. Ši šlapimo nelaikymo forma vyrams galima ir dėl įvairių lėtinių ligų: cukrinio diabeto, hipotirozės, išsėtinės sklerozės, demencijos, Alzheimerio ligos, urologinių ligų (šlapimo pūslės uždegimų, šlapimo pūslės akmenų). Vyresnio amžiaus vyrams (kaip ir moterims) gali būti įvairių šlapimo nelaikymo formų ir mechanizmų derinių.

Persipildymo šlapimo nelaikymas dažniau pasitaiko vyrams, sergantiems prostatos ligomis. Šlapimo nutekėjimą šiais atvejais sutrikdo ir šlapimo pūslės persipildymą lemia anatominės kliūtys, pavyzdžiui, navikas, šlaplės spazmai, šlapimo pūslės atonija ar hipotonija. Esant perpildytai šlapimo pūslei, susidaro per didelis slėgis šlapimo pūslės uždaromajam aparatui, todėl šlapimas nevalingai išteka iš pūslės.

CD ar prostatos ligomis sergantiems vyrams šlapimo nelaikymas gali atsirasti ir dėl šioms ar gretutinėms ligoms gydyti vartojamų vaistų. Vaistų sukeliamas šlapimo nelaikymas dažniausiai būna funkcinis, grįžtamas. CD ar prostatos ligomis sergantys vyrai neretai turi įvairių gretutinių patologijų (arterinę hipertenziją, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, širdies nepakankamumą, dislipidemiją, nutukimą ir kt.) ir vartoja net po keletą vaistų ar jų derinių. Kai kurie vaistai gali išprovokuoti ar skatinti įvairius šlapinimosi sutrikimus, įskaitant šlapimo nelaikymą (arba, atvirkščiai, susilaikymą).

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 9, 2012