Sėkmingas Kinijos biotechnologų bendradarbiavimas suteikia vilčių dėl hepatito E profilaktikos.
Visai neseniai Kinijos farmacijos pramonė pristatė vakciną, galinčią padėti apsisaugoti nuo infekcijos, kuri kasmet paveikia apie 20 mln. žmonių ir nusineša apie 70 tūkst. gyvybių. Ši vakcina atspindi sėkmingą, tačiau neįprastą bendradarbiavimą tarp viešo ir privataus sektoriaus ir gali paskatinti kitų vakcinų nuo Vakarų pasaulyje nepakankamai „prižiūrimų“ ligų kūrimą.
Per vandenį plintantis hepatito E virusas dažniausiai randamas besivystančiose šalyse, pasižyminčiose prastomis sanitarinėmis sąlygomis, ypač Rytų ir Pietų Azijoje. Nors daugeliu atvejų liga pasireiškia lengva forma, kartais ji gali sąlygoti ūminį kepenų nepakankamumą, o jos sukeliamo mirštamumo dažnis kai kuriuose regionuose siekia net 4 proc. Iki šiol nėra jokio hepatito E gydymo, o pagrindinis būdas užkirsti kelią šiai infekcijai yra sanitarinių sąlygų gerinimas.
Esamą situaciją iš esmės gali pakeisti vakcina Hecolin, 2011 metų gruodį aprobuota Kinijos Respublikos Maisto ir vaistų tarnybos ir sukurta genetiškai modifikavus bakteriją Esherichia coli, gaminančią baltymą, kuris sušvirkštas žmogui stimuliuoja imuninį atsaką prieš hepatito E virusą. Vakcina buvo aprobuota sulaukus III tyrimo fazės rezultatų, parodžiusių, jog ji efektyviai apsaugojo nuo infekcijos beveik 100 tūkst. sveikų savanorių. Nors hepatitas E paplitęs besivystančiose šalyse ir nuo šios ligos apsauganti vakcina nėra pats pelningiausias produktas, jo reikšmė yra neįkainojama.
Nature 491, 21–22 (01 November 2012) doi:10.1038/491021a