Nudegimų traumatizmas, rizikos populiacijos Lietuvoje

Dr. Darius Kubilius

LSMU MA Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinika

 

Atlikę 2001–2010 metų aprašomąjį koreliacinį Lietuvos nudegimų epidemiologijos tyrimą, išsiaiškinome dvi pagrindines nudegimų rizikos populiacijas: tai vaikai iki 2 metų amžiaus ir suaugę 15–64 metų vyrai, bei nustatėme jų pagrindinius nudegimų etiologinius duomenis.

Remiantis Higienos instituto Sveikatos informacijos centro bei Lietuvos statistikos departamento duomenimis, daugiausiai nudegusių pacientų yra 15–39 metų ir 40–64 metų amžiaus grupėse, jiems reikia daugiausiai medicinos ir reabilitacijos paslaugų. Kadangi pacientai yra darbingiausio amžiaus, bendras ekonominis nuostolis dėl to dar labiau padidėja. Nudegusių 0–14 metų ir 65 metų amžiaus ir vyresnių pacientų yra mažiau, jiems ir medicinos paslaugų reikia mažiau. Pagal medicinos paslaugų dėl nudegimų poreikį suaugusiųjų, vaikų ir vyresnio amžiaus pacientų vidutinis santykis yra 6:2:1.

Suaugusiųjų rizikos populiacija

Su suaugusiųjų nudegimų skaičiaus pokyčiais mes siejame plintantį technologijų naudojimą ir alkoholio toksinį poveikį.

Suaugusių žmonių nudegimų rizikos populiacijos, t. y. 15–39 metų ir 40–64 metų vyrų, nudegimų rodiklių pokyčiai tiesiogiai proporcingi socialinių ir ekonominių veiksnių pokyčiams – priešingai negu bendra visos šalies nudegimų tendencija ir priešingai negu būdinga pasaulinei nudegimų tendencijai. Pagal įprastą scenarijų nudegimų gerėjant ekonominei būklei turėtų mažėti. Kita vertus, gerėjant šalies ekonomikai intensyvėja žmonių veikla, technologijų naudojimas, auga alkoholio vartojimas, daugiausiai alkoholio suvartoja nudegimų rizikos populiacijos vyrai [1]. Stiprėjant populiacijos perkamajai galiai, sparčiai didėja technologijų, įskaitant ir pavojingas, naudojimas, vartotojai negali prie jų palaipsniui prisitaikyti, todėl šiuo augimo laikotarpiu padaugėja sužalojimų, kuriuos daugiausia patiria vyrai. Ryškėja bendra tendencija – populiarėjant technologijų naudojimui ir alkoholio vartojimui, nudegimų vyrų rizikos populiacijoje daugėja. Žinoma, kad vartojantys alkoholį žmonės daugiau rūko, nes rūkymas yra tiesiogiai susijęs su alkoholio vartojimu [1]. Taigi ir mūsų nustatytos nudegimų rizikos populiacijos vyrai rūko daugiau, o taip dar padidina grėsmę nudegti sau ir aplinkiniams.

Suaugusių darbingo amžiaus vyrų ne tik nudegimų dažnumas didesnis, bet ir nudegimai sunkesni, tai rodo didžiausias hospitalizuotų šio amžiaus nudegusių vyrų skaičius, palyginti su to paties amžiaus nudegusių moterų skaičiumi. Vyrų nudegimų rizikos populiacijos nudegimų sunkumą lemia tai, kad čia vyrauja nudegimai liepsna. Pažymėtina, kad pagal nudegimų sunkumą ir sunkių nudegimų skaičiaus augimo tendencijas didesnės rizikos populiacija yra 40–64 metų amžiaus vyrai.

Vis dėlto, jei skirstome nudegimus ne pagal klinikinę etiologiją, o pagal traumos mechanizmą, paaiškėja, kad pagrindinis suaugusiųjų nudegimų sukėlėjas yra karštas vanduo, naudojamas buitinėms reikmėms. Pagrindinė to priežastis kaip ir vaikų nudegimų – neapribota karšto vandens terminė energija, dažniausiai pacientai, apsiplikantys karštu vandeniu, naudojamu buitinėms reikmėms, neturi karšto vandens vandentiekio, jo nenaudoja arba jis atjungtas. Jei nėra karšto vandens vandentiekio, pasyviai kontroliuoti buitinėms reikmėms skirto karšto vandens ruošimo nėra galimybės. Būtina įrengti karšto vandens vandentiekį ir nustatyti saugią karšto vandens temperatūrą, kuri remiantis įvairiais šaltiniais yra nuo +47 °C iki +53° C [2]. Nors Lietuvoje apsiplikymas vandentiekio tiekiamu karštu vandeniu nėra dažnas reiškinys, karšto vandens temperatūra vandentiekyje turi būti ribota. Jei nekontroliuosime vandentiekio karšto vandens temperatūros, kad ji būtų saugi, ateityje apsiplikymų vandentiekio vandeniu gali daugėti, nes, gerėjant šalies ekonomikai, vis daugiau namų ūkių įsirengia vandentiekį ir daugiau naudoja vandentiekio karšto vandens kaitintuvų.

Karštas maistas ir gėrimai yra reti suaugusiųjų nudegimų sukėlėjai, nes suaugusieji suvokia karšto maisto keliamą pavojų, gerai koordinuoja savo judesius, yra atsargesni, tačiau šių nudegimų padaugėja senyvo amžiaus žmonėms.

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 10, 2012